ASRİAD Genel Başkanı Cemil Yıldız: Yüksek faiz yüzünden yatırım yapılamıyor

Geçtiğimiz ay yapılan genel kurulda kurucu genel başkan Adnan Danışman’dan görevi devralan ASRİAD Genel Başkanı Cemil Yıldız, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

EKONOMİ 07.12.2023, 04:35
2
ASRİAD Genel Başkanı Cemil Yıldız: Yüksek faiz yüzünden yatırım yapılamıyor
Yüksek faiz yüzünden yatırım yapılamadığını söyleyen Yıldız, “Yüzde 8,5’ten yüzde 40’a yükseltilen politika faizi gerçekten yüksek. Bu bir kısır döngüyü beraberinde getirdi. Faizlerin reel ekonomik ortama göre olması ve kendiliğinden düşmesi lazım” dedi.
ASRİAD Genel Kurulu, geçtiğimiz ay yapılmış ve Cemil Yıldız, ASRİAD Kurucu Genel Başkanı Adnan Danışman’dan görevi devralmıştı. Kendisine hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğumuz ASRİAD Genel Başkanı Cemil Yıldız ile ekonomideki gelişmeleri konuştuk.
ASRİAD Genel Başkanı Cemil Yıldız, Türkiye’nin 3’üncü çeyrek büyüme hızının yüzde 3,8 çıkmasını, “Büyüme oranı fevkalade iyi geldi, öte yandan büyümenin tüm bileşenlere yayılma kalitesi için aynı iyilikten bahsetmek mümkün değil. Bu büyüme hızı tabana yansımış değil. Zira, büyüme ihracat endeksli bir büyüme oldu. Bununla beraber vatandaşlarımızın belini büken, Türkiye’nin kronik ekonomik gerçekliği yüksek enflasyonda da şu anda bir gerileme söz konusu değil. TÜİK’in Kasım ayı için açıkladığı enflasyon rakamları, enflasyonun düşüş trendine girdiğini gösteriyor ama yıl sonunda gerçekleşecek enflasyon hala yüksek. Merkez Bankası’nın açıkladığı hedef enflasyon tahmininden geride bir enflasyon var ama enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak lazım. Yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanımız parasal sıkılaştırmayla birlikte talepte bir daralma meydana geleceğini, enflasyonun böylece düşürüleceğini ifade etmişti. Zaten Orta Vadeli Plan’da da bu öngörülmüştü. Bizler enflasyon da düşüş trendinin gelecek yıl, yani 2024 Haziran ayından sonra gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

ASRİAD olarak paydaşlarına satın almalarını bu yönde yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunduklarını kaydeden Yıldız, “Öncelikle yatırımların yapılması için faizlerin de durması gerekiyor. Yüzde 8,5’ten yüzde 40’a yükseltilen politika faizi gerçekten yüksek. Bu bir kısır döngüyü beraberinde getirdi. Faizlerin reel ekonomik ortama göre olması lazım. Ve kendiliğinden düşmesi lazım” diye konuştu.
Şu anda asgari ücretle ilgili bir sürece girildiğini belirten Yıldız, “Asgari ücret yılda bir kez artırılıyordu. Ama yüksek enflasyon ve satın alma gücünün düşmesi dolayısıyla asgari ücret yılda iki kez artırılmaya başlandı. Bu sene de bir kez artırılacağı yönünde ve asgari ücretlinin yüksek enflasyona ezdirilmeden asgari ücretin belirleneceğine dair hükümet cephesinden açıklamalar geldi. Bir de ‘asgari ücret hedeflenen enflasyona göre mi yoksa gerçekleşen enflasyona göre mi belirlenecek?’ sorusu karşımızda. Birçok arkadaşımızın işyerlerinde asgari ücretli çalışan var. Bu asgari ücretliler maaşlarının satın alma gücünden dolayı mutsuz durumdalar. Asgari ücret, asgari ücretliyi mutlu edecek bir düzeye çıkarılmalı. Hükümetin, iş verenlerin ve asgari ücreti belirleyen komisyonun bu paradoksu ortadan kaldıracak şekilde bir karara varması şart görünüyor. Burada işverenleri de koruyacak şekilde dengeli bir şekilde gitmek gerekiyor. Asgari ücretlinin satın alma ve enflasyona ezdirilmemesiyle birlikte, işverenlerin de çalışanlarına bu ücreti ödeyebilmeleri ile ilgili dengeyi kurmak çok önemli” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı