ATSEP lisansı için başvuru şartları nelerdir?

Bu içeriğimizde ATSEP lisans başvuru sürecine dair merak edilenleri yanıtladık. İşte detaylar…

EĞİTİM 05.06.2024, 05:40
ATSEP lisansı için başvuru şartları nelerdir?
Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli (ATSEPP), Türkiye hava sahası içinde veyahut da havaalanlarında görev yapan kişilerdir.
Hava sahasında görev yapmak isteyen kişilerin ATSEP lisansına sahip olmaları gerekmektedir. Peki, ATSEP lisans başvurusu nereden yapılır? ATSEP lisans başvuru şartları nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

Geçtiğimiz haftalarda duyurulmuş olan 2024 yılı ATSEP lisansı başvuru şartları şu şekilde kayda geçmiştir:

ATSEP lisans başvurusu yapan adaylar belirli bir süre eğitim programına alınır. Adayın eğitin sürecini tamamlamasının ardından birtakım sınavlar düzenlenir. O sınavların da belirli bir başarı düzeyinde tamamlanması gerekir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu ATSEP lisans şartları ise şu şekildedir:

Eğitim sürecinin ardından düzenlenen ve lisans için başarılı bir şekilde tamamlanması gereken ATSEP sınavı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan sınav merkezlerinde yapılır. Ankara, Antalya ve İstanbul’da bulunan sınav merkezlerinde düzenlenen sınavlar, Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sınavı, Sertifika, Lisans ve Yetkilendirme Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sınavı, Sertifika, Lisans ve Yetkilendirme Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenecek olan 2024 yılı ATSEP sınavı için 7 tarih belirlendi. Bu kapsamda sınavlardan ilki 12 Mart, ikincisi ise 30 Nisan tarihinde düzenlendi.
Bu yıl için planlanmış olan diğer ATSEP sınavları için belirlenmiş olan resmi tarihler ise şu şekilde paylaşıldı:

Kurum tarafından yukarıdaki şekilde paylaşılmış olan sınav tarihleri ve sınav yerleri, ihtiyaç duyulması halinde değiştirilebilir. Bir değişikliğin yaşanması halinde resmi açıklama ile kamuoyuna bilgi verilecektir.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli yani ATSEP, ilgili yönetmeliğe göre hava sahası dahilinde görev yapar. İlgili personellerin görev tanımlarında ise; hava trafik emniyeti elektronik hizmetlerinin planlanması, işletilmesi ve bakımının yapılması gibi temel maddeler bulunmaktadır. Görev şartlarını sağladıklarını düşünen kişilerin ilgili çalışma alanlarına dahil olabilmeleri için lisans başvurusunda bulunmaları ve eğitim sürecinin ardından düzenlenen sınavı başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı