Avrupa Parlamentosu seçimleri sona eriyor! Anketlerde, aşırı sağ partiler yükselişte

Avrupa Birliği'nin (AB) 27 üye ülkesindeki 450 milyon seçmenin, Avrupa Parlamentosu'nun 720 üyesini belirleyeceği seçim maratonu, pazar günü Fransa, Almanya, İtalya ve henüz oy kullanmayan ülkelerde sandık başına gidilmesiyle sona eriyor.

DÜNYA 08.06.2024, 19:50
1
Avrupa Parlamentosu seçimleri sona eriyor! Anketlerde, aşırı sağ partiler yükselişte
Perşembe günü başlayan seçim sürecinde Hollanda, İrlanda, Letonya, Malta Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde oy kullanma süreci tamamlandı.

Oylama sürecini tamamlayan ve AP’de toplam 31 vekili bulunan Hollanda’daki sonuçlara göre, aşırı sağcı Geert Wilders’in partisi PVV’nin AP’ye 7 vekil göndermesi bekleniyor. Wilders’in partisi en son yapılan 2019 seçimlerinde AP’ye hiç vekil gönderememiş, ancak Brexit sürecinden sonra İngiltere’nin birlikten ayrılmasıyla parlamentoda bir sandalye kazanmıştı.
Anketler aşırı sağ partilerin özellikle genç seçmenler arasında artarak destek bulduğunu gösteriyor.
Ipsos’a göre Fransa'daki Jordan Bardella’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi genç nüfusta yüzde 34 oranında destek buluyor. İspanya'daki VOX ve Avrupa genelindeki diğer aşırı sağ partilere gençlerden desteğin yüksek olduğuna da işaret ediliyor.
Genç seçmenlerin, göç ve küreselleşme gibi konularda kutuplaşmış durumda olduğu, bunun da aşırı sağ partilere desteği güçlendirdiği belirtiliyor.
Aşırı sağa artan desteğin dinamiklerinin daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerektiği vurgulanıyor.

Seçimlerden sonra, AP üyeleri siyasi konumlarına ve önceliklerine göre gruplar oluşturacak ve yeni AP başkanını seçip yasama çalışmalarına başlayacak. AP’nin yeni sandalye dağılımıyla 18 Temmuz’da da AB Komisyonu'nun bir sonraki başkanını belirlemesi bekleniyor.
AB'de doğrudan seçmenler tarafından seçilen tek kurum olan AP, bir yasama organı olmasının yanı sıra,  Avrupa Komisyonu'nun çalışmalarını denetleme ve AB politikalarının şekillendirilme konusunda önemli bir yere sahip.
AP’nin mevcut saldalye dağılımında ağırlık, merkez sağ, sosyal demokrat ve liberal partilerdeydi. Anketler, seçimlerden sonra yeni sandalye dağılımında sağın yerini güçleneceğini gösteriyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı