Avrupa vize ücretlerine zam: Büyükelçiliklerde yoğunluk başladı!

Yaz seyahat sezonunun yaklaşmasıyla birlikte, vize ücretlerinde beklenen artış, vatandaşları harekete geçirdi. Avrupa’ya seyahat etmeyi planlayanlar, zamlı tarifeden etkilenmemek için büyükelçiliklerde randevu almak için yoğun çaba gösteriyor. İşte detaylar..

EKONOMİ 11.06.2024, 13:05
Avrupa vize ücretlerine zam: Büyükelçiliklerde yoğunluk başladı!
Almanya ve Avrupa Birliği ülkeleri, 11 Haziran'dan itibaren Türklere uygulanan vize ücretini yükseltecek. Bu zam, seyahat planı yapanlar için önemli bir külfet oluşturacak.
Bu zamdan etkilenmek istemeyenler için ise randevu sorunu büyüyor. Vize ücretlerine zammın yanı sıra, büyükelçiliklerde randevu bulmakta da büyük sıkıntılar yaşanıyor. İşte beklenen zammın tüm ayrıntıları..

Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri, 11 Haziran itibarıyla Türk vatandaşları için vize ücretlerine zam yapacak. Yeni tarifeyle vize ücretlerinin 90 Euro’ya çıkması bekleniyor.
Alman Büyükelçiliği’nden konu ile alakalı çok önemli bir açıklama geldi. Açıklamada, vize randevularının 7 aya kadar uzayabileceği vurgulandı. Ayrıca listeye daha önce kayıt yaptırmayanların randevu alamayabileceği de hatırlatıldı.
Vize randevuları bu başvurulardaki kronolojik (tarihi) sıraya göre değerlendirmeye alınıyor. Bahsi geçen listeye başvurmakta gecikirseniz, vize ile alakalı yaptığınız talep dikkate alınmayabilir veya daha geç bir tarih için randevu verilebilir.

Seyahat planları yapan vatandaşlar için büyükelçiliklerde yaşanan randevu yoğunluğu, planları altüst edebilir. AB ülkeleri için geçerli olacak yeni vize ücretleri ve randevu süreçleri hakkında yapılan açıklamada, "Türkiye’deki temsilciliklerimizde uzun randevu bekleme süreleri ve vize başvurularının uzun inceleme süreleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu zaman 1-7 ay aralığında değişebilmektedir” denildi.
Ayrıca, vize başvurusu için başkonsolosluklar ya da elçiliklerin bekleme listesine kayıt yaptırmanın önemi vurgulandı ve “Eğer bu listeye yazılmakta gecikirseniz, vize randevu talebiniz dikkate alınmayabilir ya da planladığınız geziden sonraki bir tarihe randevu verilebilir” uyarısında bulunuldu.

Bu durum, özellikle bahar mevsimi ve resmi tatilleri fırsat bilerek seyahat etmek isteyenler için ekstra bir planlama gerektiriyor.
Vize ücretlerindeki beklenmekte olan artış ve randevu alma sürecindeki zorluklar, vatandaşları daha önceden harekete geçmeye ve planlarını gözden geçirmeye itiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı