Avustralya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024

Bir kıta ülkesi olan Avustralya, yaşam standartları oldukça yüksek olan bir ülkedir. Bu ülke, vatandaşlarına sunduğu olanaklar ile bilinmektedir. Bu nedenle pek çok kişi, Avustralya’ya göç yolu ile gitmek istemektedir.

DÜNYA 20.03.2024, 10:20
1
Avustralya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024
Avustralya, pek çok kişinin yaşamını idame ettirmek istediği bir ülkedir. Göç yolu ile Avustralya’ya yerleşmek isteyenler için bu makale, rehber niteliğindedir. Makalede; göçmenlik başvurusunun nasıl yapılacağından, 2024 Avustralya göçmenlik şartlarından, göçmenlik programlarından ve öncelikli göçmen meslek gruplarından bahsedeceğiz.

Avustralya'ya göçmenlik başvurusunda bulunmak için, "Expression of Interest" isimli form doldurulmalıdır. Bu form, göçmenlik başvurusu sürecinin ilk adımıdır. Başvurular yapıldıktan sonra, hükümet tarafından yapılan değerlendirme sonucunda uygun bulunan adaylara davetiye gönderilir. Davet, 132, 188, 489, 189 ve 190 numaralı vizeler için geçerlidir. Başvuru sahiplerinin “Skill Select” sayfasına erişmek için linke tıklaması gerekmektedir. Nitelikli göçmen şartlarını sağlayan adayların uygun vize grubunu seçmeleri önemlidir; bu vize grupları arasında sürekli, geçici ya da davet üzerine vize seçenekleri bulunmaktadır.

Avustralya'ya göç etmek isteyenler için belirli sağlık şartları ve vize tipleri mevcuttur. Öncelikle, Avustralya'ya yapılan pek çok vize başvurusunda sağlık muayenesi zorunludur. Kalıcı ya da geçici vize başvurusu yapanlar, sağlık muayenesinden geçmek zorundadır.
Avustralya'da kalıcı oturum izni almak isteyenler için bazı yaygın vize türleri bulunmaktadır. Bunlardan biri işletme sahibi vizesidir (subclass 890). Bu vizeye başvurabilmek için belirli şartlar gereklidir, örneğin; son iki yıl içerisinde en az 12 ay boyunca Avustralya'da yaşamak ve en az iki yıldır bir işletmenin sahibi olmak.
Diğer bir vize türü ise küresel yetenek vizesidir (subclass 858). Bu vize türü, küresel anlamda tanınmış bir başarıya sahip olmayı gerektirir ve başvuru sahiplerine Avustralya'da kalıcı oturum izni verilir.

Hesapta en az yıllık geçim miktarı olan 19.830 Avustralya doları bulunmalıdır. Eğer hesapta bu miktar bulunmuyor ise, kişinin yıllık geliri en az 60.000 Avustralya doları olmalıdır.

Avustralya Kalifiye Göçmenlik Programı, Avustralya'nın ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile uygulanan bir programdır. Her yıl belirlenen mesleki açığa göre "regional occupation listesi" adı verilen meslek listesi yayımlanır. Bu listede yer alan mesleklere sahip kişilere önce geçici, ardından kalıcı oturum izni verilir. Programa başvuran ve kalıcı oturum hakkı kazanan kişiler, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Fakat; bu başvurular öncesinde Avustralya Kalifiye Göçmenlik Vizesi için ön başvuruda bulunmak gerekir.

Avustralya, göç politikasında belirli meslek gruplarına öncelik tanımaktadır. Sağlık, öğretim, inşaat ve teknik hizmetler gibi sektörler, özellikle talep görmektedir. Mühendislik, özellikle; elektrik, makine, inşaat, ziraat, uçak bakımı, jeoloji, petrol, havacılık ve kimya alanları önemli yer tutmaktadır. Sağlık sektörü de önemli talep alanlarından biridir; anestezi uzmanları, kalp doktorları, göz doktorları, hemşireler ve diğer sağlık uzmanları Avustralya'nın öncelikli göçmenlik listesinde yer almaktadır. Yönetim ve işletme alanında uzmanlaşmış kişiler; muhasebeciler, ekonomistler, istatistikçiler, insan kaynakları yöneticileri ve pazarlamacılar da Avustralya'nın aradığı nitelikler arasındadır. Turizm sektörü de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır ve bu alanda çalışanlar da önemli görülmektedir. Otel yöneticileri, aşçılar, şefler ve restoran yöneticileri gibi turizm sektöründe çalışanlar da göçmenlik listesinde yer almaktadır. Avustralya, bu meslek gruplarında çalışacak olanlara çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı