Avusturya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024

Avusturya, pek çok kişinin yaşamak için hayallerini süsleyen bir ülkedir. Bu makalede; Avusturya’ya göç etme yollarını, başvurunun nasıl yapıldığını, 2024 şartlarını inceleyecek, detaylı bilgi vereceğiz.

DÜNYA 20.03.2024, 10:25
1
Avusturya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024
Avusturya, Avrupa’da yer alan, pek çok kişinin yerleşip hayatını sürdürmek istediği, ekonomik seviyesi yüksek bir ülkedir. Bu yazıda, Avusturya’ya nasıl göç edilir, göç etme şartları nelerdir, göç etme yolları nelerdir; sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

Avusturya'ya göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler, alacakları vize türüne bağlı olarak yetkili aracı kurum merkezlerine bizzat başvurmak zorundadır. Göçmenlik başvurusu yapmadan önce, hangi vize türüne başvurulacağı belirlenmeli ve vize başvurularını kabul eden VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Bu merkezler, göçmenlik başvurularının düzenli bir şekilde işlenmesini sağlamak üzere yetkilendirilmiştir.

Avusturya'ya göç etmek isteyenlerin belirli kriterleri karşılamaları gerekmektedir. İş arama, çalışma, yatırım, eğitim ya da aile birleşimi gibi bir amaç ile Avusturya D tipi vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, temiz bir adli sicile sahip olmaları da gereklidir. Avusturya'da yaşamak için asgari düzeyde finansal kaynaklara sahip olunması beklenir. Ayrıca, belirli bir seviyede Almanca anlama, yazma ve konuşma becerilerine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Avusturya'ya göç eden kişiler belirli kriterleri karşıladıkları durumlarda vatandaşlık başvurusu yaparak vatandaşlık alabilirler. Avusturya vatandaşlığı için başvuruda bulunmak isteyenlerin, Avusturya'da en az 5 yıl oturma izni almaları ve en az 10 yıl süre ile ikamet etmiş olmaları gerekmektedir. Bu süre boyunca belirlenen kriterleri sağlayan başvuru sahipleri, Avusturya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Evet, Avusturya vatandaşı ya da Avusturya’da yasal oturma iznine sahip bir yabancı ülke vatandaşı ile evlilik yoluna gidilir ise, Avusturya’ya yerleşme imkanı bulunmaktadır.
Evlilik yolu ile Avusturya’ya göç edecek olan kişiler, evlilik işlemlerini tamamladıktan sonra Avusturya evlilik vizesi için başvuru yapabilirler. Başvurunun ardından, oturum izni alınmalıdır.

İş arama yolu ile Avusturya'ya göç etmek isteyenler için iş arama vizesi bir alternatif sunar. Bu vize, Avusturya'ya çalışma amacı ile gitmek isteyen fakat; henüz bir iş bulamamış ve dolayısı ile çalışma vizesi alamayan kişilere, 6 ay boyunca Avusturya'da ikamet etme ve iş arama hakkı tanır. Bu süre içinde iş arayanlar, potansiyel işverenler ile görüşmeler yapabilir ve iş bulduktan sonra çalışma vizesi için başvuruda bulunabilirler. Avusturya'da iş bulunduktan sonra, işverenden alınan belgeler ile çalışma izni başvurusu yapılarak oturum izni uzatılabilir. Bu sayede, iş arama yolu ile Avusturya'ya göç edenler, daha sonra çalışma izni alarak ülkede kalabilirler.

Avusturya'da göçmenlere verilen oturma izni süreleri, vize türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Avusturya'ya aile birleşimi vizesi ile gelenlere genel olarak 1 yıllık süre ile oturma izni verilirken, çalışma vizesi alanların oturma izni süresi 2 yıla kadar Oturma izinleri ve vizeler, Avusturya'da bulunulan süreler içinde gerekli kurumlara başvurularak uzatılabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı