Ayak tabanı neden ağrır? Ayak tabanı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir?

Günlük hayatta birçok kişinin mustarip olduğu ayak tabanı ağrısını değerlendiren uzmanlar, bu durumun bazı hastalıkların habercisi olabileceğini ifade etti. İşte ayak tabanı ağrısına dair tüm merak edilenler…

SAĞLIK 15.05.2024, 05:50
1
Ayak tabanı neden ağrır? Ayak tabanı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir?
Gün içerisinde gerek hareketsizliğe gerek ise de aşırı harekete bağlı olarak vücudumuzun birçok noktasında çeşitli ağrılar hissederiz. Ancak o ağrıların büyük bir bölümü dinlenmeye, beslenmeye ve diğer egzersizlere bağlı olarak kısa süre içerisinde yok olur. Yok olmayan ağrılar ise aslında vücudumuzu dinlememiz ve olası hastalık durumlarına karşı harekete geçmemiz gerektiği anlamını taşıyabilir.
Bazı hastalık türlerinin tedavi süreçlerinin istenildiği gibi sonuçlanabilmesi için erken tanıya ihtiyaç duyulur. Erken tanı, o hastalıklar için hayati öneme sahiptir. Uzun süren ve rahatsız eden ağrıların dikkate alınması gerektiğini sık sık dile getiren uzmanlar, aksi takdirde olumsuz tabloların oluşabileceğini belirtiler.
Birçok kişinin mustarip olduğu ancak pek de umursamadığı ağrılardan biri de ayak tabanında oluşan ağrılardır. Bu tip ağrıların bazı hastalıkların habercisi olabileceklerini belirten uzmanlar, ayak tabanı ağrısına sebep olabilecek durumları peş peşe sıraladı. İşte detaylar…
Ayak tabanı ağrısı birçok farklı faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bu tip ağrının neden olduğunun tespit edilebilmesi için altta yatan faktörün irdelenmesi gerekir.
Kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşüren ayak tabanı ağrısı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan uzmanlar, bu ağrıya genel olarak ‘plantar fasiit’ isimli durumun sebep olduğunu ifade etti.
Plantar fasiitt, ayak tabanında yer alan bağ dokunun iltihaplanması ve tahriş olması durumu olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak topuk altında şiddetli ağrı ile kendini hissettiren bu durum, uzun süre ayakta kalınması halinde daha belirgin hale gelir. Aşırı yüklenme, yanlış ayakkabı seçimi, fazla kilo ve uzun süre ayakta kalma gibi faktörler, plantar fasiitin gelişmesine yol açabilmektedir.
Ayak tabanı ağrısına sebep olabilen bir diğer durum, o bölgede bulunan kemerin düşük olması veyahut da kişide ‘düz ayak’ olmasıdır. Düz ayak yaşlanmaya, obeziteye, travmaya veyahut da genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir ve ağrıya sebep olabilir.
Topuk dikeni de ayak tabanında ağrı hissedilmesine yol açabilen bir durumdur. Topuk kemiğinin altında küçük bir kemik çıkıntısı oluşması olarak özetleyebileceğimiz topuk dikeni, ciddi ağrılara yol açabilir. Romatoid artrit ve tendon iltihaplanması da yine ayak tabanında dayanılmaz ağırların hissedilmesine yol açabilir. Bu neden ile uzun süreli ve rahatsızlık verici taban ağrılarının göz ardı edilmemesi ve durum ile ilgili olarak bir ortopedi hekimine başvurulması gerekmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı