Ayakta çalışamaz raporu kimlere verilir?

Ayakta çalışamaz raporu, çeşitli sağlık problemleri yaşayan kişiler için oldukça önemlidir. İşte ayakta çalışamaz raporu ile ilgili önemli bilgiler.

SAĞLIK 09.02.2024, 11:45
1
Ayakta çalışamaz raporu kimlere verilir?
Ayakta çalışamaz raporu, çoğunlukla duruş bozukluğu ya da uzuv sorunları gibi anatomik problemleri olan kişilere verilen bir rapordur. Bu rapor, sağlık durumu nedeni ile ayakta bir şekilde çalışamayacak insanlara verilir. Ayakta çalışamaz raporu sayesinde bu kişilerin ayakta çalışmaları engellenir. Bu sayede engelli insanlar için de istihdam sağlanmış olur.

Ayakta çalışamaz raporu, devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilecek bir rapordur. Bu raporun, özel hastane ya da kliniklerden alınabilmesi mümkün değildir. Buna ek olarak devlet çocuk hastaneleri de bu raporu veremez çünkü bu hastanelerde çalışma durumu söz konusu olan yetişkinler muayene olamazlar.

Ayakta çalışamaz raporu ile tazminat alma konusu, oldukça karmaşık bir konudur. Bu konuda önemli olan çalışanın ne sebeple işten çıkarıldığıdır. Buna ek olarak kişinin hangi pozisyonda yer aldığı da önemlidir. İşçi, geçici olarak ağır bir pozisyonda çalıştırılmak istendiyse ve bunun sonucunda işten çıktıysa tazminat alamaz. Ancak, işçinin engel ya da hastalık durumu çok ileriyse ve kalıcı olarak ağır bir pozisyona atanmışsa bu durumda tazminat alma hakkı söz konusu olabilir.

Ayakta çalışamaz raporu, fiziksel engeli bulunan bireyler başta olmak üzere birçok vatandaşa kolaylık sağlar. Bu rapor sayesinde kalıcı ya da geçici sağlık problemi yaşayan kişilerin hastalıklarından dolayı yer alamayacakları pozisyonlarda çalışmaları engellenir. Buna ek olarak bu rapor sayesinde kişi, engelli bireyler için istihdam programları kapsamında yapılan iş alımlarından da faydalanabilir.

Ayakta çalışamaz raporu için gerekli belgeler başlıca şunlardır:

Menisküs ayakta çalışamaz raporu için geçerli bir sebep olabilir. Menisküs, kıkırdağı aşındırarak kalıcı ya da geçici sakatlıklara yol açabilecek bir hastalıktır. Menisküs, tedavi edilemeyecek durumdaysa ya da ameliyat gibi ileri tedavi yöntemleri işe yaramamışsa kişinin sürekli ayakta çalışamaz raporu alması söz konusu olabilir. Buna ek olarak kişi, menisküs tedavisi görüyorsa da kısa süreli ayakta çalışamaz raporu alabilir.

Varisten dolayı ayakta çalışamaz raporu almak mümkündür. Varis probleminin ortaya çıkmasındaki ana nedenlerden bir tanesi fazla ayakta kalmaktır. Varisi olan kişilerin kesinlikle uzun süreler boyunca hareket etmeden ayakta kalmaması gerekir. Bu yüzden varis, ayakta çalışamaz raporu almak için yeterli ve geçerli bir sebeptir. Ancak, kişinin varis durumunun ne kadar ilerlediği ve yaşı gibi faktörler de raporun alınabilmesi konusunda önemlidir.

Özel hastaneden ayakta çalışamaz raporu alınması mümkün değildir. Ayakta çalışamaz raporu gibi önemli sağlık raporları ancak devlet hastanelerinde bulunan heyetler tarafından verilebilir. Aksi taktirde, sahte ya da yanlış raporlar söz konusu olabileceği için bu raporun özel hastane tarafından verilebilmesi engellenmiştir.

Ayakta çalışamaz raporunun süresiz olması bazı durumlarda mümkün olabilir. Doğuştan engelli olan ve hastalığının tedavisi mümkün olmayan kişilerin süresiz bir şekilde ayakta çalışamaz raporu almaları mümkündür. Ancak, bu raporu almak süreli ayakta çalışamaz raporu almaktan çok daha zordur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı