Ayçiçek yağı fiyatlarına devlet formülü işe yarayacak mı?

Ayçiçek yağı fiyatları, yüksek enflasyonla boğuşan vatandaşın belini büken önemli gider kalemlerinden birini oluşturuyor. Temel gıda maddeleri arasında mutfak giderlerinin önemli bir kısmını oluşturan Ayçiçek yağı fiyatları için devlet ithalat formülünü devreye soktu. Üreticiye zarar vermeden işleyecek formül şöyle...

EKONOMİ 07.02.2024, 12:10
1
Ayçiçek yağı fiyatlarına devlet formülü işe yarayacak mı?
Mutfak masrafları bir ailenin en büyük gider kalemlerinden birini oluşturuyor. Mutfak giderleri içinde de Ayçiçek yağı her yemekte kullanılması nedeniyle çok tüketiliyor. Ayçiçek yağının fiyatının artması da özellikle dar gelirli vatandaşların geçimi konusunda büyük zorluklara yol açıyor.
Ticaret Bakanlığı, Ayçiçek yağı fiyatlarındaki artışı engelleyebilmek için, ithalatta uygulanacak gümrük vergisinde indirime gitti. 26 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 8142) ile ayçiçeği tohumunda 100.000 ton, ham ayçiçek yağında ise 250.000 ton ile sınırlı olmak kaydıyla tarife kontenjanı açıldı. Yalnızca bu tarife kontenjanı miktarları için geçerli olacak şekilde, yağlık ayçiçeği tohumunda % 27 yerine % 12 gümrük vergisi, ham ayçiçeği yağında ise % 36 yerine % 22 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Kararla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gümrük vergisinin düşürülmesinin piyasayı dengelemek için yapıldığı, talebi karşılayacak oranla sınırlı olacağı ve çiftçinin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde hasat döneminin düşünüldüğü kaydedildi.
Düşük gümrük vergisiyle ithalatın 15 Nisan 2024 tarihinde sona ereceği belirtilen açıklamada, “Ticaret Bakanlığımız, almış olduğu tedbirler ile tüketicilerimizin spekülatif fiyat oluşumu ile mağdur edilmesine izin vermeyecek, çiftçilerimizin haklarını gözetmek suretiyle, piyasada yeterli ürün arzına da imkân verecek politikaları gecikmeden hayata geçirecektir.” denildi.

Bakanlık tarafından belirlenen tarife kontenjanları, bir gümrük beyannamesi kapsamında en fazla azami miktar kadar kullandırılacak. Azami miktarı aşan kısım için ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak. Söz konusu tarife kontenjanları için beyanname tescil tarihini takip eden 3 gün içinde yeniden tarife kontenjanından faydalanılamayacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı