AYM Taksim'de 1 Mayıs kararını verdi: Hak ihlali

DİSK ve KESK'in başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) hak ihlali kararı verdi. Yüksek Mahkeme'nin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

GÜNDEM 15.12.2023, 07:45
AYM Taksim'de 1 Mayıs kararını verdi: Hak ihlali
Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlanmasının engellenmesini hak ihlali sayan AYM kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

DİSK ve KESK'in, 2014 ve 2015'te 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasının engellenmesine ve polis şiddetine ilişkin başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, hak ihlali kararı verdi.
Anayasa Mahkemesi (AYM), 1 Mayıs kutlamalarının İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanmasının engellenmesini "hak ihlali" saydı. 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) başvurusunu değerlendiren Yüksek Mahkeme'nin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 
AYM 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin iki başvuruyu ayrı ayrı ele aldı ve Taksim'de kutlama yapılmasının engellenmesinin "Anayasa'nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının engellenemesi" olduğuna oyçokluğuyla hükmetti. Kararda Muhterem İnce karşı oy kullandı. 

Kararında, 1977 yılındaki katliama atıfla Taksim'in işçi ve emekçilerin "ortak hafızası" ve "sembolik değeri" olduğuna vurgu yapan AYM, meydanın önemine ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “Bu nedenle işçi ve sendika kültürünün yapı taşlarından biri olan Taksim Meydanı yalnızca 1 Mayıs günü orada olanların dayanışmasının değil, aynı zamanda emekçilerin ortak hafızasının varlığını göstermektedir. Bu durumda kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır. 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı ile özdeşleşmesi nedeniyle anılan mekanın sınırlanması aktarılmak istenen düşüncenin de sınırlanmasına neden olmaktadır."
Ayrıca hangi mekanın toplantıya en uygun olacağını seçme serbestisinin toplantının düzenleyicilerine de tanınması gerektiği bildirildi.
Yüksek Mahkeme, başvuruda yer alan "kötü muamele yasağının ihlal edildiği" iddiasını ise "açıkça dayanaktan yoksun olduğu" gerekçesiyle reddetti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı