Azı da fazlası da zarar! 1 bardak bile aşarsanız yandınız…

Uzmanlar az su tüketimi gibi fazla su tüketiminin de zararlı olduğunu ortaya koyan bir araştırma sonucunu açıkladı. Peki fazla su tüketiminin zararları nelerdir? İşte fazla su tüketiminin zararları…

AİLE 10.07.2024, 03:40
1
Azı da fazlası da zarar! 1 bardak bile aşarsanız yandınız…
Yaşam fonksiyonlarını sağlamada vücudun en büyük yardımcısı olan su, yaşamın ana kaynağı olduğu gibi sağlıklı bir vücudun da olmazsa olmazı oluyor. Bugüne dek çok su tüketmek en iyisi gibi algılansa da uzmanlar bu görüşe kesinlikle katılmıyor. Çok değil, yeterli su tüketmenin sağlıklı bir yaşam için şart olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle az su tüketiminde ortaya çıkabilecek sağlıksız vücudun gereğinden fazla su tüketiminde de ortaya çıkabileceğini söylüyor.
Yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı fazla su tüketiminin zararları, son zamanlarda uzmanlarından dilinden düşmez oldu. Özellikle ABD’de yapılan son araştırmayla fazla su tüketiminin faydadan çok zarar getirdiğini söyleyen uzmanlar, herkesin vücuduna göre doğru miktarda hesaplanmış suyu günlük olarak tüketmesi gerektiğini söylemeye başladı. Peki fazla su tüketiminin zararları nelerdir? İşte fazla su tüketiminin zararları…

ABD’de yapılan son araştırmanın sonucuna göre, gereğinden fazla su tüketimi hiponatremi olarak adlandırılan bir durumu ortaya çıkarabiliyor. Özellikle egzersiz yaparken aşırı su tüketilmesi halinde ortaya çıkan hiponatremi, vücuttaki sodyum seviyesinin düşük olması anlamına geliyor. Egzersiz halinde aşırı terleme sonucu sodyum kaybı yaşayan vücuda aşırı su alındığında daha da düşen sodyum miktarı, istenmeyen hiponatremiyi ortaya çıkarabiliyor.

Uzmanlara göre son derece ciddi bir durumu olan hiponatremi, önlem alınmadığında ya da fark edilmediğinde ölüme kadar gidebilecek bir dizi problemi doğuruyor. Bu nedenle baş ağrısı, halsizlik, kusma, kas krampları gibi belirtiler görüldüğünde hiponatremi şüphesiyle bir uzmana başvurmak gerekiyor. Aynı şekilde ani bilinç kaybı da hiponatremi belirtileri arasında yer alıyor.

Fazla su tüketimi her ne kadar zararlı olsa da gereğinden az tüketilen su, yaşamın durma noktasına kadar sürüklenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle yetişkinlere ortalama günde 2,5 litre su tüketmeyi öneren uzmanlar, herkesin yaş, kilo ve boy gibi parametrelerini göz önünde bulundurarak, doğru su tüketim miktarını hesaplamasını tavsiye ediyor. Sağlıklı bir yaşam için günlük alınması gereken su miktarını düzenli olarak tüketme gerekliliği de uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı