Bahçeli, Eurovision'a çattı: Batsın böyle çağdaşlık anlayışı

Grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, 68. Eurovision şarkı yarışmasında birincilik verilen Nemo isimli İsviçreli şarkıcıyı 3. tür olarak adlandırarak Batı kültürünü yozlaşmakla eleştirdi.

GÜNDEM 14.05.2024, 13:35
1
Bahçeli, Eurovision'a çattı: Batsın böyle çağdaşlık anlayışı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, Eurovision şarkı yarışmasının birincisi üzerinden Batı kültürüne ilişkin sert eleştirilerde bulundu.
"Eurovision Şarkı Yarışması insanlığın nasıl bir tehditle yüz yüze kaldığını belgelemiştir. İsrailli şarkıcıya itirazlar yoğun olsa da sonuç alınamamıştır. Sanattan çok siyasi içerikli yarışmanın ahlaki çöküşe dönüşmesi, erkekle kadın arasında 3. türün tedavüle çıkması ibret levhası olmuştur. Marjinalliğin dozajı korkunç düzeylerdedir. Birinci olan erkek sanatçının tüylü ceket, pembe saten etekle yarışmada boy göstermesi utanç verici yozlaşmanın teyididir. Bunun adına çağdaşlık deniyorsa biz de diyoruz ki batsın böyle çağdaşlık anlayışı. Eğer bunun adına modernlik deniyorsa, üstüne basa basa biz de söylüyoruz ki olmaz olsun böylesine bir modernlik.
Biz çağdaşlığı ve modernliği kültürel erimenin ve ruhsal bunalımın çorak sahasında değil, kendi özümüzde kendi değer yargılarımızda arayıp bulacağımızı yeni yüzyılda da bunu cümle aleme ispat edeceğimizi kararlılıkla belirtmek istiyorum. Türkiye Yüzyılı hedefleri hepimizin sahip çıkıp gerçeğe dönüştürmek için çalışacağımız milli bir vizyon hamlesidir. Huzursuz, umutsuz, ufuksuz, memnuniyetsiz kitleler psikolojik rahatsızlıkların, sapkın eğilimlerin pençesindedir."
Bu yıl İsveç’te düzenlenen 68’inci Eurovision Şarkı Yarışması‘nda finale kalmaya hak kazanan 25 ülke, birincilik için mücadele etti.
Jüri oylamasında 365 puan alan İsviçre, halk oylamasından da 226 puan alarak toplam 591 puanla yarışmanın galibi oldu.
İsviçre’nin ardından 547 puanla Hırvatistan ikinci, 453 puanla Ukrayna üçüncü, 445 puanla Fransa dördüncü ve 375 puanla İsrail beşinci sırayı aldı.
Yarışma boyunca katılımı sorgulanan İsrail, yarı final ve finalde protestoların odağı oldu.
Jüri oylamasında yalnızca 52 puan alan İsrail, halk oylamasında 323 puan alarak beşinci sıraya yerleşti.
Bu yıl 68.'si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsviçre adına yarışan Nemo Mettler kazandı.
29 Şubat 2024 tarihinde Nemo, "The Code" adlı şarkıyla 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi temsile edecek kişi olarak ilan edildi.
"The Code" adlı şarkıyla yer alan Nemo toplam 591 puanla birinci oldu.
3 Ağustos 1999 doğumlu Nemo Mettler kısa adıyla Nemo olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı