Bakan Mehmet Şimşek: Fiyat istikrarına ulaşmak zaman alacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fitch kararı ve döviz kurunda son dönemde yaşanan dalgalanma hakkında açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanma geçici olarak değerlendirilmelidir" ifadelerinde bulundu.

EKONOMİ 11.03.2024, 12:10
2
Bakan Mehmet Şimşek: Fiyat istikrarına ulaşmak zaman alacak!
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.
Fitch'in Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu B'den B+'ya, görünümü ise nötrden pozitife yükseltmesi, Türkiye'nin ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını dile getiren Bakan Şimşek, sosyal medya platformu "x" üzerinden yaptığı İngilizce mesajında şunları kaydetti:
Altının gram fiyatı, yeni haftaya yükselişle başladı. 
Gram altın fiyatlarının yeni haftaya yükselişle başlamasının ardından çeyrek altın 3 bin 760 liradan, cumhuriyet altını 15 bin 280 liradan satılıyor. Geçtiğimiz haftalarda 2 bin TL bandını aşan gram altın bugün 2 bin 243 TL seviyesinden işlem görüyor.
Dövizdeki yukarı yönlü ivme hızını artırdı.
32,0000 liradan alınan dolar, 32,0020 liradan satılırken, 35,0810 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 35,0830 lira olarak belirlendi.
"Sağlam politikaları sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlıyız.
- Fiyat istikrarını sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor.
- Büyümenin yeniden dengelenme süreci devam ediyor; iç tüketim ılımlı seyrediyor ve net ihracat güçleniyor.
- Cari açık beklenenden daha hızlı daralıyor ve bu yıl GSYİH'nın yüzde 3'ünün çok altına inme yolunda ilerliyor.
- Türk Lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payı ağustos ayından bu yana 12 puan arttı. Programımıza olan güven arttıkça bu eğilim devam edecek.
- Mali dengenin yeniden sağlanması da önemli bir hedefimiz. Mali ivmenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerilemesi bekleniyor ve gelir politikalarının daha destekleyici olmaya başlaması bekleniyor. Depremle ilgili harcamalar da dahil olmak üzere mali açığı gelecek yıl GSYİH'nın yüzde 3'ünün altına düşürmeye kararlıyız.
Fiyat istikrarına ulaşmanın zaman alacağını akılda tutmak önemlidir. Bu ayki yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin, verimliliği artıracak ve rekabet gücünü artıracak reformları da içeren orta vadeli programını sürdürmek için seçimsiz uzun bir dönemi olacak.
Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanma geçici olarak değerlendirilmelidir. TCMB, elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini çıpalamada kararlıdır. TCMB'nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak amacıyla maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz.
Özet olarak eylül ayında açıkladığımız program çalışıyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı