Bakan Özhaseki açıkladı: Dünya Bankası'ndan 1 milyar dolar finansman geldi

Dünya Bankası, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerin imarı için 1 milyar dolar finansman sağladı.

EKONOMİ 09.09.2023, 21:20
2
Bakan Özhaseki açıkladı: Dünya Bankası'ndan 1 milyar dolar finansman geldi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kredinin 684,8 milyon dolarlık kısmının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na tahsis edildiğini, 296,5 milyon dolarlık kısmının kırsal alanlardaki konut ve sosyal donatılarda, 388,3 milyon dolarlık kısmının ise İller Bankası'nın altyapı projelerinde kullanılacağını açıkladı.
Krediyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na tahsis edilen 296,5 milyon dolarlık kısım, kırsal alanlardaki köy evleri ve ahırların inşa edilmesinde ve sosyal donatıların hazırlanmasında kullanılacak. Ayrıca, köylerdeki temel altyapının ve sosyal tesislerin onarımı veya yeniden inşası için de kullanılacak.
Krediyi karşılıksız olarak İller Bankası'na tahsis edilen 388,3 milyon dolarlık kısım, deprem bölgesindeki altyapı projelerinde kullanılacak. Bu kapsamda, su, yağmur suyu şebekesi, katı atık yönetim tesisleri ve belediye itfaiye istasyonları ile hasar görmüş olan acil durum müdahale ve belediye ekipmanları, itfaiye ve kurtarma araçları ile katı atık toplama araçları yenilenecek.
Bu finansman, depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşası ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için önemli bir adım niteliğindedir.
Bu ifadeleri anlam bütünlüğüne önem vererek ve gereksiz ayrıntılardan kaçınarak yazdım. Haberin temel mesajını ve detaylarını yansıtmaya çalıştım.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı