Bakan Yumaklı duyurdu! Hayvancılıkta şap hastalığına karşı aşı dozu bu yıl 2'den 3'e yükseltildi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, aşı şartının hayvanların şehirden şehire taşınmasından Bakanlık'tan verilen desteklerin alınmasına kadar her aşamada aranacağını belirterek aşı sayısının bu yıl 3'e çıkarıldığını duyurdu.

EKONOMİ 28.01.2024, 13:35
2
Bakan Yumaklı duyurdu! Hayvancılıkta şap hastalığına karşı aşı dozu bu yıl 2'den 3'e yükseltildi
Bakan İbrahim Yumaklı, hayvanlardaki şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan aşı sayısını bu yıl ilk kez 3'e çıkardıklarını duyurdu.
Bakan, "İlk aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulayacağız." dedi.
Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, aşılamanın gerekçesi olarak şapın, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz etkilediğini ve büyük ekonomik kayıplara da neden olduğunu belirtti.
Bakan Yumaklı, büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde şap aşılama şartı arandığını, aşısız hayvanların sevklerine de izin verilmediğini vurguladı. Benzer şekilde hayvansal üretimin desteklenmesi kapsamında verilen buzağı desteklemeleri için de şap aşılama şartının arandığını söyledi.
Yumaklı, geçen yıl tespit edilen daha önce ülkede görülmeyen SAT-2 virüsüne karşı Şap Enstitüsü tarafından üretilen aşıların büyükbaş hayvan varlığının tamamına uygulandığını vurguladı.

Yumaklı şunları söyledi:
"Yeni bir aşılama programı başlatıyoruz. Önceki yıllarda rutin olarak 2 doz uyguladığımız aşı sayısını bu yıl 3'e çıkardık. Şap hastalığına karşı ilk aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulayacağız. Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitümüz tarafından üretilecek 250 milyon lira maliyetli aşıların kullanılacağı bu aşılama programımız kapsamında üreticilerimizden aşı bedeli alınmayacak.
Bu mücadele kapsamında, 15 Nisan-15 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan Kurban Bayramı öncesi ilkbahar döneminde tüm ülkedeki büyükbaş hayvanlar ile Trakya'daki küçükbaş hayvanları tekrar aşılayarak Kurban Bayramı'nı hayvan hastalıkları yönünden sıkıntısız bir şekilde atlatmayı planlıyoruz. 16 Eylül-17 Kasım 2024 tarihlerini kapsayan sonbahar aşılama döneminde yine tüm ülkedeki büyükbaş hayvanların aşılanması yönünde bir planlamaya gittik. Bu çalışmalarla şap hastalığına karşı ülkemizde etkin bir mücadele yürüterek hayvan varlığımızın büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalıktan tamamen korunmasını hedefliyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı