Bakanlık duyurdu! Çin'de nükleer enerjide burslu yüksek lisans ve doktora için son başvuru tarihi 29 Şubat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çin ile imzalanan "Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde nükleer enerji alanında 25 Türk öğrencinin Çin'de yüksek lisans ve doktora eğitimi alacağını, başvurular için son tarihin 29 Şubat olduğunu duyurdu.

EĞİTİM 02.02.2024, 15:45
5
Bakanlık duyurdu! Çin'de nükleer enerjide burslu yüksek lisans ve doktora için son başvuru tarihi 29 Şubat
Çin ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan "Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde ilgili alanlarda lisans mezunu 25 Türk öğrenci Çin'de yüksek lisans ve doktora eğitimi yapacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'de nükleer enerji, mühendislik, fizik ve kimya alanından mezun olan ve Çin'de nükleer enerji alanında burslu yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilere son başvuru tarihinin 29 Şubat olduğunu duyurdu.
Bakanlık duyurusunda, Türkiye'nin bir yandan nükleer enerjiyi elektrik üretim portföyüne katmak için çalışmalar yürüttüğü diğer taraftan bu alanda yetişmiş nitelikli insan kaynağı oluşturmak için enerji diplomasisini kullandığı belirtildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı kamu şirketi Türkiye Nükleer Enerji AŞ (TÜNAŞ) koordinatörlüğündeki program ile Çin'de yükseklisans ve doktora yapmak için seçilen Türk öğrenciler, Çin'deki Harbin Mühendislik Üniversitesi'nde doktora ve yüksek lisans, Tsinghua Üniversitesi'nde de yüksek lisans yapacak.
Program, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında tamamen İngilizce olarak yürütülecek.
Eğitim-öğretim; ders, staj ve tez süreçleri dahil olmak üzere yüksek lisansta 2 veya 3 yıl, doktorada ise 4 yıl sürecek.
Lisans eğitimlerinde nükleer enerji, mühendislik, fizik veya kimya alanlarından mezun olanlar veya bu alanlardan Temmuz 2024'e kadar mezun olacak olan adaylar programa başvuru yapabilecek.

Çin'de nükleer enerji alanında yüksek lisans ve doktora programlarına katılacak öğrencilerin masraflarını Türkiye ve Çin tarafından karşılanacak.
Ücretsiz başvuru hakkı, konaklama imkanı, sağlık sigortası, aylık 4 bin 500 Yuan'a kadar burs, gidiş-dönüş uçak bileti ve Çince kursu gibi avantajlar öğrencilere sunulacak.
Eğitim dili tamamen İngilizce olan programa katılacak adayların ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olması ve lisans genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması gerekiyor.

Adayların öz geçmiş, onaylı lisans not dökümleri, İngilizce dil bilgisini gösteren uluslararası denkliğe sahip belgeleri ve niyet mektuplarını İngilizce ve PDF formatında olacak şekilde 29 Şubat'a kadar "[email protected]" elektronik posta adresine iletmeleri gerekiyor.
Sonuçlar elektronik posta yoluyla adaylara duyurulacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı