Balıkçılar, balon balığına karşı verilen desteğin sürdürülmesini istiyor

Kıyılarımızdaki balık popülasyonunu tehdit eden balon balıklarına yönelik çalışmalar sürüyor. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, zehirli balon balığına karşı balıkçılara verilen desteklerin sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

EKONOMİ 22.01.2024, 12:00
3
Balıkçılar, balon balığına karşı verilen desteğin sürdürülmesini istiyor
Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, Balon Balığı Avcılığı Destekleme Programı'nın 2024-2026 döneminde devam etmesi gerektiğini belirterek, "Desteklemeyle avlanan her bir dişi balon balığı sayesinde birçok yeni bireyin ekosisteme girişi engelleniyor." dedi.

Özkaya, balon balıklarının 2000'li yılların başında Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz'e geldiğini söyledi. Balon balığının Türkiye kıyılarında da kısa sürede çoğaldığını ifade eden Özkaya, bu türlerin Akdeniz'in tamamında ve Ege'de balıkçılar tarafından yakalandığını bildirdi.

Balon balığının çok zehirli olduğuna dikkat çeken Özkaya, bu balığın siyanürden daha etkili olduğunu belirtti. Balon balığının tüketilmesinin ve avlananların karaya çıkarılmasının yasak olduğunu hatırlatan Özkaya, balıkçıların av malzemelerinin de zarar gördüğünü ifade etti.

Balon balıklarının diğer balıklara yaşama şansı vermediğini vurgulayan Özkaya, bu türün çoğalmasını engellemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan destekleme programının önemine değindi. Balon Balığı Avcılığı Destekleme Programı'nın 2020'den itibaren balıkçılara destek verdiğini belirten Özkaya, destekleme sayesinde balon balıklarının üzerinde av baskısı oluşturularak su ürünleri kaynaklarının korunması sağlandığını ifade etti.

Özkaya, destekleme kapsamında şu ana kadar 184 bin civarında balon balığının yakalandığını ve bu sayede ekosisteme girişlerin engellendiğini söyledi. Balon Balığı Avcılığı Destekleme Programı'nın 2024-2026 döneminde de devam etmesi gerektiğini belirten Özkaya, amatör balıkçıların da bu konuda bilgilendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı