Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, darda kalan vatandaşlarına yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Geçimini idame ettiremeyen vatandaşlara verilen yardım paketleri ile daha konforlu bir yaşam sürmeleri hedefleniyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne nasıl sosyal yardım başvuru yapılacağını sizin için yazdık.

AİLE 11.03.2024, 03:10
3
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır?
Balıkesir’de yaşayan dar gelirli vatandaşlar belirli şartları sağladıkları taktirde sosyal yardımdan faydalanma hakkına sahiptir. Bunun için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapma zorunluluğu vardır. Belediye yetkilileri tarafından yapılan inceleme sonucu yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen vatandaşlara destek sağlanır. Sosyal yardım başvurusu yapmanın çok sayıda yöntemi vardır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Balıkesir’de yaşayan vatandaşların büyükşehir belediyesine sosyal yardım başvurusu yapmaları halinde bir form doldurmaları istenir. Başvuru formunun içinde kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve gelire dair birtakım sorular yer alır. Bu soruların doğru bilgilerle cevaplanması çok önemlidir. Zira daha sonra belediye yetkilileri tarafından başvuru formundaki bilgiler baz alınarak inceleme yapılır. Çağrı merkezi ile iletişimi geçerek de söz konusu formu doldurmak mümkündür.

Gelir düzeyi düşük olan ailelere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından çok sayıda sosyal yardım desteği sağlanır. Bunların içinde gıda kolisi, giyecek, barınma, eğitim, kırtasiye malzemeleri, eşya ve yakacak gibi yardım çeşitleri bulunur. Aynı zamanda bazı ailelere doğrudan para yardımı yapılır. Sosyal yardım talebinde bulunan vatandaşların talep ettiği hizmeti başvuru formunda belirtmeleri gerekir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sosyal yardımdan faydalanmak için şehir sınırlarında ikamet etmek gerekir. Bununla birlikte gelir düzeyinin belirli bir seviyenin altında kaldığını gösteren muhtaçlık belgesine sahip olunmalıdır. Söz konusu belge muhtarlıktan alınabilir. Belirli bir kaza ya da hastalıktan dolayı iş göremez raporu olanlar da sosyal yardım kapsamındadır.
Gelir düzeyi düşük olan bazı insan grupları sosyal yardım sırasında önlerde bulunur. Bunların içinde şehit ve gazi yakınları vardır. Aynı zamanda geçinme güçlüğü çeken asker aileleri de bu yardım için başvuru yapabilir. Eşi ölen ya da eşinden boşanan dul kadınlar yoksulluk çektiği taktirde sosyal yardım alabilir. Maddi zorluklar nedeniyle eğitimine devam etmekte güçlük çeken çocuklara da bu yardım verilir.

İnternetten ya da doğrudan yapılan sosyal yardım başvuru sonucunun açıklanması 15 gün ile 1 ay arası kadar zaman alır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu süre boyunca başvuruyu inceleyip nihai kararı verir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı