Başıboş sokak köpekleri sorununu 300 öğrenciyle çözeriz dedi! O dekana destek yağdı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alpak, öğrencilerinden oluşacak 300 kişilik hekim ordusuyla İstanbul’daki sokak köpeği sorununu çözebileceklerini açıkladı. Sorundan mustarip vatandaşlardan Dekan'a destek yağdı.

GÜNDEM 13.02.2024, 14:35
1
Başıboş sokak köpekleri sorununu 300 öğrenciyle çözeriz dedi! O dekana destek yağdı
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alpak, vatandaşın kanayan yarası başıboş sokak köpekleri konusunda, İstanbul’da yaklaşık 400 bin sokak köpeğinin yaşadığını ve bu rakamın sorunlara neden olduğunu anlatarak, sorunu çözebileceğini iddia etti.
Alpak, fakülte bünyesindeki öğrencilerinden oluşan 300 kişilik bir ekiple köpekleri kısırlaştırarak sorunu 5 yıl içinde çözebileceklerini açıkladı. Başıboş sokak köpekleri sorununun çözümü için belediyelere ve ilgili kurumlara işbirliği çağrısında bulunan Alpak, tek ihtiyaçlarının operasyon alanlarının sağlanması ve malzeme maliyetinin karşılanması olduğunu dile getirdi. 
Prof. Dr. Alpak'ın başıboş sokak köpekleri sorununa çözüm önerisine hem siyasilerden hem de akademik çevreden destek yağdı.
Dekan Alpak, önerisinin toplumda karşılık bularak kabul görmesi hakkında şunları söyledi:
"Konunun Hürriyet tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından sosyal medyadan yüzlerce mesaj aldım ve hepsini okudum. Hem olumlu hem de olumsuz yorumlar vardı. Tabii ki hepsi bizim baş tacımız, çünkü ülkemizin insanı hayvanseverdir. Ben de her seferinde hayvanlardan yana olduğumu dile getiriyorum. Hayvanlara bu kadar önem vermişken, Türk milleti de yayınlanan haberle birlikte hayvanlara olan sevgisini bir kez daha gösterdi. Aldığım tepkilerin yüzde 90’ı olumlu ve destek verici nitelikteydi. Konuyla ilgili siyasilerden ve akademik çevreden birçok olumlu telefon da aldım. İzlendiğimizin farkındayım. Arayanlar dediler ki, ‘Hocam sizi takip ediyoruz ve neler yapacağınızı merakla bekliyoruz. Desteğimiz bilimle, mesleğinizle ve sizinle beraber’ dediler. Bunun yanı sıra benzer projeleri olan meslektaşlarım ve bazı valiler de ‘Biz de bu tarz çalışmalar yapmak istiyoruz. Nasıl yapabiliriz, sizinle birlikte çalışabilir miyiz?’ şeklinde sorular yönelttiler. Yani Türkiye genelinde çağrımız karşılık bulmaya başladı. Birtakım sivil toplum kuruluşları da sosyal medya üzerinden destek vereceklerini açıkladı. Öğrencilerimiz de projenin başlamasını heyecanla bekliyor."
Veteriner Dekan Prof. Dr. Hasan Alpak’ın başıboş sokak köpekleri sorununa çözüm önerisi hayvanseverlerden de destek aldı.   
Zekiye Taş Köklü (Hayvan Kurtarma Derneği Başkanı): 
"Sokak köpekleri sorununda kesin çözümün kısırlaştırma olduğunu hep söylüyoruz. Hayvanların kısırlaştırılıp bakımları tamamlandıktan sonra mahallelerine dönmeleri gerekiyor. Bu sebeple Hasan Hoca’nın çözüm önerisini mantıklı buldum. O, İstanbul özelinde konuşmuş ancak bu çalışma yurt genelinde yapılabilir. Biz ‘kısırlaştırma’ diyen herkese destek oluruz. Ancak bu operasyonlarda insan ameliyat edercesine bir sistemin kurulması ve steril koşulların sağlanması gerekli."
Haydar Özkan (Doğa İnsan Koruma ve Bilgilendirme Konfederasyonu Kurucu Kurulu Başkanı): 
"Böyle bir konuya dikkat çekmeleri gerçekten önemli. Çünkü bu konu veteriner hekimleri, veteriner fakültelerini ve meslek odalarını ilgilendiriyor. Öğrenciler, uzman hocaları eşliğinde ve işinin ehli veteriner hekimlerle birlikte kısırlaştırma yaparlarsa çok iyi olur. Hayvanları kısırlaştırmamızdaki sebep kontrolsüz doğumun önüne geçilmesi. Ancak öğrenciler hocaları eşliğinde bu işlemleri yapmalılar. Bu konuda hocalarımızın da hassasiyet göstereceğini düşünüyoruz. Bu iş uzman ellerin yapacağı operasyonlar şeklinde uygulamaya geçerse biz her türlü desteği veririz. Ayrıca yurttaki tüm veteriner fakültesi hekimlerinin de buna katkı sağlamasını isteriz."
Nihal Erkoç (Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı):
"Bu çok güzel bir öneri. Belediyelerin veteriner fakültesinin yönlendirmesiyle hazırlayacağı operasyon alanlarında çok önemli sonuçlar elde edilebileceğine inanıyorum. Şu anda hâlâ bu sorunun çözümünü itlafta yani hayvanları öldürmekte görenler varken böyle bir insani düşüncenin somut öneri olarak gelmiş olması mükemmel."
Zeynep Pehlivan (Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği Platformu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi): 
"HAYTAP olarak çok sayıda kısırlaştırma yapıyoruz. Devletten destek almadan veteriner hekimlerimiz birçok bölgede binlerce hayvanı kısırlaştırdı. Ancak etkili sonuç için bunun eşzamanlı tüm bölgelerde yapılması gerekiyor. Bu sebeple biz böyle bir işbirliğine hazırız. Veteriner fakülteleri, özel klinikler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin işbirliğiyle inanıyorum ki çok kısa bir sürede popülasyon sayısı düşecektir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı