Batı Şeria da İsrail’e patlayacak

Üç aydan fazla bir süredir Gazze’de soykırım yapmasına rağmen hiçbir hedefine ulaşamayan ve her geçen gün katliamın şiddetini artıran İsrail, öbür taraftan Batı Şeria’da yıllardır süren cinayet ve zulümlerinin boyutunu da iyice yükseltti. İsrail’i, Filistinlilere yönelik yapılan baskılar neticesinde Batı Şeria’da her an yeniden bir intifadanın patlak vereceği korkusu sardı.

DÜNYA 19.01.2024, 04:35
Batı Şeria da İsrail’e patlayacak

Gazze Şeridi’ne yönelik soykırım politikalarının neticesi olarak İsrailli çevreler, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşanan gerilimin patlamaya dönüşeceği uyarısında bulunuyor. Bu patlamanın birçok nedeni olduğu, bunlardan birinin de İsrail’in Filistin yönetimine vergi fonlarını aktarmayı reddetmesi olduğu ifade ediliyor.

“Batı Şeria’daki işçilerin İsrail’deki iş yerlerine gitmelerinin engellenmesi, İsrail işgal güçlerinin bölgeye yönelik baskın, gözaltı ve suikastlarını artırması, yasa dışı Yahudi işgalcilerin saldırıları ve bölgedeki işgal projelerinin hızlandırılması da” Batı Şeria’daki muhtemel patlamanın öne çıkan nedenleri arasında gösteriliyor.

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesinin 17 Ocak’taki başyazısında şu ifadeler kullanıldı: “Netanyahu, aşırı sağın ilhak, Yahudi üstünlüğü ve savaş arzusuna dayanan hükûmetini tehlikeye atmaktansa İsrail’i tehlikeye atmayı tercih ediyor. Batı Şeria’da gerilimin tırmandırılması ve savaşta farklı bir cephenin açılması, önlenmesi gereken bir tehlikedir. Batı Şeria’nın 3. intifadaya sürüklenmesine izin vermemeliyiz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı