BDDK açıkladı: Kredi kartı kullanımı bir yılda yüzde 155 arttı!

Artan enflasyon vatandaşı borç bataklığına itti. Kredi kartı kullanımı arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verileri, kredi kartı harcamaları bir yılda yüzde 155 artarak yaklaşan tehlikeyi gözler önüne serdi. İşte detaylar..

EKONOMİ 09.03.2024, 08:00
5
BDDK açıkladı: Kredi kartı kullanımı bir yılda yüzde 155 arttı!
Vatandaşlar, hayat pahalılığına karşı mücadelede kredi kartlarını sıkça kullanırken, bu durum kartlı harcamalara sınırlamaların gelme riskini artırıyor.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, son bir yılda kredi kartlarıyla yapılan alışverişler %155.2, son üç ayda ise %11.8 oranında artarak tüm tüketici kredilerini geride bıraktı. Bu artış, özellikle son üç ay içinde kredi kartlarıyla yapılan taksitli alışverişlerin peşin harcamaları aşmasıyla Merkez Bankası'nın enflasyon endişelerini de artırmış oldu. Ayrıca, Merkez Bankası'nın ticari kredilere sınırlama getirmesi de, şirketlerin kredileri yatırım yerine taşıt alımlarında kullanmasına sebep oldu.
Öte yandan BDDK'nın verilerine göre, bireylerin ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri gibi kredi kullanımları son bir yılda %31.2 artarken, yıl başından bu yana %4.1 artış göstererek normal seviyelerde seyretti. 
Verilere göre, düzenli geliri ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyen düşük gelirli bireylerin ağırlıklı olarak kredi kartlarına yöneldiği görüldü. Geçen yıl mart ayında 514 milyar lira olan kartlı harcamalar, bu yılın başında 1 trilyon 173 milyar liraya yükseldi ve mart başı itibarıyla da 1 trilyon 311 milyar liraya tırmandı. Özellikle son dönemde kredi kartında taksitli harcamalar, peşin alışverişleri aşmaya başladı. Yıllık artışın %155'i aşması ve yıl başından bu yana artış eğiliminin devam etmesi, Merkez Bankası'nın kredi kartlarına yeni sınırlamalar getirebileceği sinyalini veriyor.
Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde ticari kredilere yönelik yeni önlemler aldı. Son bir yılda, firmaların işyerlerini büyütmek için kullandıkları kredi miktarı %4.3 azalırken, taşıt alımları için kullandıkları krediler %29.3 arttı. Aynı şekilde, genel olarak 'ihtiyaç' için kullanılan ticari kredilerdeki artış da %59'a kadar çıktı.
Merkez Bankası'nın verilerine göre, kredi kartlarıyla yapılan işlemler tutarı, 1 Mart ile biten haftada bir önceki haftaya göre %15 artarak 262.6 milyar TL'ye ulaştı. Bu, kartlı harcamalarda yeni bir rekorun kırıldığını gösteriyor. Bu dönemdeki artışta, vergi ve BES ödemelerinin 9.6 milyar TL artışının belirgin bir etkisi oldu.
Öte yandan katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde kredi kartlarına yönelik limit düzenlemesi yapılacağına dair sinyal vermişti.
Şimşek açıklamasında, "İç talebin yumuşadığını söyledim. Tabii Merkez Bankası'nın yapacağı birtakım çalışmalar var. Bunlar Finansal İstikrar Komitesi'nde bu konular gündeme geldi. Burada önemli olan bankaların kurallara uyması. Limit belirlerken, gerçekten gerçekçi beyan, belgeye dayalı olması. İkincisi bu limitlerin bütünlük arz etmesi. Yani her banka kendi kafasına göre bir limit belirlemesi şeklinde değil. O konulara çalışacağız. Ama yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Uluslararası normlar, kurallar neyi gerektiriyorsa onu devreye sokacağız" ifadelerini kullanmıştı

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı