Bebeklerin uyuması için dua, hangi dua okunur?

Uykusuz geçen geceler, bebekler ve ebeveynleri için zorlayıcıdır. Bebeklerin uykuya dalmakta yaşadığı problemler, ailenin hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu noktada, uykusuzluğa son vermek ve rahat bir uykuya dalabilmek için çeşitli dualar bulunmaktadır. Bu yazıda uykuya dalabilmek ve huzurlu bir uyku çekebilmek için okunabilecek duaları inceleyeceğiz.

AİLE 13.02.2024, 13:35
1
Bebeklerin uyuması için dua, hangi dua okunur?

"Allahümme ğarati'nnucumu vehedeeti'luyunu ve entelhayyu'l gayyumullezi la te'huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya."

"Allah'ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm'sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah'ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!"
Bu duayı okumak, uykuya dalma konusunda destek olabilir. Ayrıca, Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) surelerini okuyarak da uykuya geçiş sürecini kolaylaştırabilirsiniz.
Peygamber Efendimiz (sav) ise şu duayı okumuştur:
"Allah'ım, nefsimi Sana teslim ettim, bütün benliğimle Sana yöneldim. İşlerimi Sana emanet ettim, sırtımı Senin kudretine dayadım. Senin rahmetinden ümitvârım, gazabından da korkuyorum. Senin dergahından başka ne iltica edebilecek bir yer var, ne de güvenilir bir mekan. Senin merhametine sığınıyor ve Senden eman diliyorum. Ve indirdiğin Kitab'a, gönderdiğin Peygamber'e (sav) imanımı ikrar ediyorum."


Bebeklerin uykusuzlukları, annelerin sıkça karşılaştığı zorlu durumlar arasında yer alır. Bebeğinizin rahat bir uykuya dalabilmesi için şu sureler okunabilir: Fatiha Suresi, İhlas Suresi, İnşirah Suresi ve Nebe Suresi. Bebeği sallarken bu surelerin okunması, bebeklerin huzurlu bir uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

"Allah'ım, bu sevgili bebekleri senin koruman altına al. Onların sağlıklı bir şekilde büyümelerine ve huzurlu bir uyku çekmelerine izin ver. Lütfen onlara sükunet ver, ailelerine sabır ve güç ver. Dualarımızı kabul et. Amin."

Fatiha Suresi
Bebeğiniz uyku problemi çekiyor ise bu sureyi okuyabilirsiniz:
“Elhamdulillahi rabbil'alemin, Errahmanir'rahim, maliki yevmiddin iyyake na’budu ve iyyake nesta’in İhtinessiratel mustakim siratellerizine en’amte aleyhim gayrilmıağdubi aleyhim ve leddallin. Amin...”
İhlas Suresi
İhlas suresi de bebeklerin rahat bir şekilde uykuya dalabilmeleri için okunabilecek dualar arasındadır:
“Bismillahirrahmânirrahîm. Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”
İnşirah Suresi
Bebeğinizin uykuya dalabilmesi için okuyabileceğiniz bir diğer sure İnşirah Suresi’dir:
“Bismillahirrahmânirrahîm. Elem neşrah leke sadrek. Ve vada'na 'anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa'na leke zikreke. Feinne me'al'usri yüsren. İnne me'al'usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.”

Nebe Suresi
Nebe Suresi de bebeğinizin uykuya geçiş yapabilmesi için etkili bir duadır:
“Bismillahirrahmanirrahim, Amme yetesâelûn(yetesâelûne). Anin nebeil azîm(azîmi). Ellezî hum fîhi muhtelifûn(muhtelifûne). Kellâ se ya'lemûn(ya'lemûne). Summe kellâ se ya'lemûn(ya'lemûne). E lem nec'alil arda mihâdâ(mihâden). Vel cibâle evtâdâ(evtâden). Ve halaknâkum ezvâcâ(ezvacen). Ve cealnâ nevmekum subâtâ(subâten). Ve cealnâl leyle libâsâ(libâsen). Ve cealnân nehâre meâşâ(meâşen). Ve beneynâ fevkakum seb'an şidâdâ(şidâden). Ve cealnâ sirâcen vehhâcâ(vehhâcen). Ve enzelnâ minel mu'sırâti mâen seccâcâ(seccâcen). Li nuhrice bihî habben ve nebâtâ(nebâten). Ve cennâtin elfâfâ(elfâfen). İnne yevmel faslı kâne mîkâtâ(mîkâten). Yevme yunfehu fîs sûri fe te'tûne efvâcâ(efvâcen). Ve futihatis semâu fe kânet ebvâbâ(ebvâben). Ve suyyiratil cibâlu fe kânet serâbâ(serâben). İnne cehenneme kânet mirsâdâ(mirsâden). Lit tâgîne meâbâ(meâben). Lâbisîne fîhâ ahkâbâ(ahkâben). Lâ yezûkûne fîhâ berden ve lâ şerâbâ(şerâben). İllâ hamîmen ve gassâkâ(gassâkan). Cezâen vifâkâ(vifâkan). İnnehum kânû lâ yercûne hısâbâ(hısâben). Ve kezzebû bi âyâtinâ kizzâbâ(kizzâben). Ve kulle şey'in ahsaynâhu kitâbâ(kitâben). Fe zûkû fe len nezîdekum illâ azâbâ(azâben). İnne lil muttakîne mefâzâ(mefâzen). Hadâika ve a'nâbâ(a'nâben). Ve kevâıbe etrâbâ(etrâben). Ve ke'sen dihâkâ(dihâkan). Lâ yesmeûne fîhâ lagven ve lâ kizzâbâ(kizzâben). Cezâen min rabbike atâen hısâbâ(hısâben). Rabbis semâvâti vel ardı ve mâ beynehumâr rahmâni lâ yemlikûne minhu hitâbâ(hitâben). Yevme yekûmur rûhu vel melâiketu saffâ(saffen), lâ yetekellemûne illâ men ezine lehur rahmânu ve kâle sevâbâ(sevâben). Zâlikel yevmul hakku, fe men şâettehaze ilâ rabbihî meâbâ(meâben). İnnâ enzernâkum azâben karîbâ(karîben), yevme yanzurul mer'u mâ kaddemet yedâhu ve yekûlul kâfiru yâ leytenî kuntu turâbâ(turâben).

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı