Beklenen İstanbul depremiyle ilgili yeni iddia: 7'den büyük iki deprem

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, beklenen İstanbul depremiyle ilgili duyulmamış bir iddiada bulundu. Ersoy İstanbul’da 1 yıl içinde 7’den büyük iki deprem olabileceğini belirtti.

GÜNDEM 24.09.2023, 17:05
1
Beklenen İstanbul depremiyle ilgili yeni iddia: 7'den büyük iki deprem
Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, beklenen İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu. Ersoy İstanbul’da bir yıl içinde 7’den büyük iki deprem meydana gelebileceğini ifade etti.
Hatay’da düzenlenen deprem ve beraberinde gelen sorunlar konulu toplantıda konuşan Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy yaptığı açıklamada İstanbul'da bir yıl içinde 7 büyüklüğünde iki deprem olabileceğini belirtti.
Düzenlenen deprem konulu bir panelde söz alan Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Marmara depremine doğru geliyoruz. Batıya doğru bir transfer var, bir göç var. Ama ortada bir boş yer var. Marmara Denizi’nde iki gerilimin olduğu ara mutlaka birleşecek. Ve 7’den büyük bir deprem verecek. Bir yıl içerisinde 7’den büyük iki deprem oluşturabilir.
İSTANBUL DEPREMİ TÜRKİYE’NİN SORUNU
Nüfus potansiyeli çok fazla. Türkiye’nin üçte biri burada yaşıyor. Konut bakımından 6 milyona yakın bina var. Sadece İstanbul’da 2 milyona yakın bina var. Bağımsız bölüm olarak 5 milyon bağımsız bölüm var İstanbul’da.
İstanbul’daki bir deprem İstanbul’un sorunu değil. Türkiye’nin sorunu değil. Dünyada önemli bir sorun yaratabilir. Çünkü kıtalar arası bir köprü. Bu köprünün ortadan kalkması, yıkılması dünyayı etkiler. O bakımdan bu işin şakası yok. Marmara depremine mutlaka bir şeyler yapılmalı.
İstanbul’un Anadolu Yakası genel olarak Türkiye’nin en sağlam yeri. Ama bu çok genel bir söylem.
Parsel bazında ada bazında bu işler değişecek. Bina bazında bu işler değişir. Genel olarak Anadolu Yakası çok sağlam olmakla birlikte, Avrupa Yakası’nın Haliç’in kuzeyindeki zemin kayalık zemini. Birinci zamana ait, sağlam bir zemin. Ama yine tekrar söylüyorum, bu oralarda güvencede olduğunuzu göstermez. Yapınızın nasıl olduğuna bağlı olabilir.
DEPREMDEN EN ÇOK ETKİLENECEK İLÇELER
Gevşek zeminin olduğu, deprem dalgalarından daha çok etkilenebilecek ilçeleri sayacak olursak Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Silivri gibi ilçeler. Peki burada ne yapalım? Kaçalım mı? Hayır. Bu zeminin özelliğine göre yapı yapıldığı zaman herhangi bir şey olmaz.
Mesela diyelim ki Maslak sağlam bir yer. Orada güvencede misiniz? Bence değilsiniz. Zemin sağlam da yapınız ona uygun mu?”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı