Son Dakika

Beklenen oldu: Dilan Polat ve Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu

Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat, kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Çiftin tüm mal varlıkları hakkında tedbir kararı verildi. Ayrıca yakın akrabalarının da mal varlıklarına da el konuldu. Dilan Polat ve Engin Polat'ın yurt dışına çıkması da yasaklandı.

ASAYİŞ 13.10.2023, 21:05
5
Beklenen oldu: Dilan Polat ve Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu
Son zamanlarda iş yerlerine silahlı saldırılar düzenlenen ve vergi kaçırma ile kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tüm mal varlığına tedbir kondu.
Çiftin yakın akrabalarının da mal varlıkları donduruldu.
Çift için yurt dışına çıkış yasağı da getirildi. Çift ve şirketleri hakkında hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunda, şirketler arası şüpheli ilişkiler olduğu ve sahte fatura keserek vergi matrahını düşürmeye çalıştıkları ifade edilmişti.
Çift ve şirketleri hakkında soruşturma başlatıldıktan sonra Sözcü Gazetesi Yazarı ve vergi uzmanı Nedim Türkmen, süreçle ilgili şu bilgileri paylaşmıştı:
"Sahte fatura düzenleyen şirketlere, düzenlenen sahte fatura tutarı üzerinden yüzde 2 komisyon geliri hesaplanır. Hesaplanan komisyon geliri matrah kabul edilerek kurumlar ve katma değer vergisi tarhiyatı yapılır, 3 kat vergi ziyaı cezası kesilir. Ayrıca sahte fatura düzenleyen şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ile ilgili suç duyurusunda bulunulur. Savcılık tarafından Asliye Ceza Mahkemesinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açılır.“
Bilerek sahte fatura kullanılmış ise; sahte fatura ile indirim konusu yapılmış olan katma değer vergisi, 3 kat vergi ziyaı cezası ile birlikte sahte belge kullanan firmadan tahsil edilir. Olayın özelliğine göre kurumlar vergisi tarhiyatı da yapılabilir. Bilerek sahte fatura kullanan şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle Asliye Ceza Mahkemelerinde dava açılır.
Sahte fatura kullanan şirketler “matrah artırımı”nda bulunmuş ve ödemelerini tam ve eksiksiz olarak yapmışlar ise; haklarında vergi tarhiyatı yapılamaz. Ancak ceza davası açılır. Suç gelirini aklama fiili tespit edilir ise; suç gelirine el konulur. Ayrıca 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yöneticiler yargılanır. Örgüt söz konusu ise bu cezalar bir kat artırılır.”
Dilan Polat çıkan iddialar hakkında yaptığı açıklamada, ‘'Bu değirmenin suyu bir anda gelmedi. Eşimle 18 yıl çok çalıştık. Dayım da ünlü bir iş adamı. Eşim binaların dış cephe işlerini yaptı önemli para kazandı. Güzellik merkezi açtık, dünya çapında şubelerimiz var” ifadelerini kullanmjştı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı