Beladan kurtulmak için dua, hangi dua okunur?

Dünya üzerindeki her türlü şer ve beladan korunmak, insanlar için önemli bir ihtiyaçtır. Allah'a sığınılarak yapılan korunma duaları, musibetlerden, kötülüklerden korunmak için etkilidir. Kötülüklerden korunma duası, Allah'a güvenmek ve O'na sığınmak anlamına gelir.

AİLE 13.02.2024, 13:25
1
Beladan kurtulmak için dua, hangi dua okunur?
Dünya üzerindeki tehlikelerden korunmak için dualara sığınırız. Bugünkü yazımızda beladan kurtulmak için okunacak duaları derledik.

"Allah'ım sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Sana dayandım. Sen yüce arşın Rabbisin. Allah'ın istediği, dilediği olur. İstemediği olmaz. Güç ve kuvvet ancak yüce Allah sayesindedir."
Duanın Fazileti

Peki dualar kabul olur mu? Duanın kabul olup olmayacağını ancak Allah bilir. Ancak; dua, bir Müslüman için önemli bir ibadettir ve Allah'ın kullarından istediği bir davranıştır. Yüce Allah, duaları her zaman işitir ve kulunun duasına karşılık verir.
Belalardan Kurtulma Duaları
Belalardan kurtulma duası “Allah-u Teala’ya sığınıldığı için ecir kazandırır ve Allah’ın izni ile beladan kurtulmayı sağlar”. Sıkıntı yaşandığında belalardan kurtulmak için okunacak dua şöyledir:

Anlamı:

Bir düşman ile karşılaşıldığında okunabilecek dua ise şöyledir:

Anlamı:

Beladan kurtulmak için okunabilecek bir başka dua ise şöyledir:

Anlamı:
“Allah’ım (tek) dayanağım (ancak) sensin, yardımcım (sadece) sensin. Seninle (senin izninle) hücuma kalkışılır, seninle (senin izninle ve yardımınla) saldırırım ve senin (verdiğin destek ile) savaşırım.”
Başarılı olmak için dua, hangi dua okunur?
Birini kararından vazgeçirmek için dua, hangi dua okunur?
Bereket için dua, hangi dua okunur?

Ayet-el Kürsi, Allah'ın büyüklüğünü, kudretini ve koruyuculuğunu anlatan bir ayettir. Her gün sabah ve akşam okunması tavsiye edilir.
Ayetel Kürsi okunuşu:
Bismillahirrahmânirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Türkçe anlamı:
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla. Allah'tan başka hiçbir İlah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki her şey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Bu üç sure, sabah ve akşam zikirlerinde düzenli bir şekilde okunması gereken surelerdir. Kötülüklerden ve şeytandan korunmak için okunabilir.

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. De ki; O Allah bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı. O'na bir denk de olmadı.

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e'ûzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine, Yarattığı şeylerin şerrinden, Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden, o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul e'ûżu birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsil ḣannâs. Elleżî yuvesvisu fî sudûrinnâs. Minelcinneti vennâs.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, İnsanların hükümdarına, İnsanların ilahına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Kuran
Kuran'ı düzenli olarak okumak, hem manevi bir huzur sağlar hem de koruyucu bir kalkan oluşturur. Şeytanın Kuran okunurken uzaklaştığına dair hadisler bulunmaktadır.
Günlük Zikir ve Dua
Her gün sabah ve akşam, belalardan, kötülüklerden korunmak için zikir ve dua yapmak önemlidir. Kalpten yapılan samimi dualar, Allah'ın korumasını talep etmek için etkili bir yoldur.
Her bir dua ve surenin, belalardan korunmak için özel bir etkisi vardır. Bu duaları düzenli bir şekilde okumak, manevi koruma sağlayabilir ve kötülüklerden uzak durmanıza yardımcı olur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı