Berat Albayrak cephesi Erdoğan'a baş kaldırdı! Dikkat çeken sözler...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’ndan faiz indirmesini talep ederken, Turkuvaz Medya Grubu’na ait kanalda yayınlanan “Analiz” programında Erdoğan’a itiraz geldi.

GÜNDEM 16.09.2021, 19:50
1
Berat Albayrak cephesi Erdoğan'a baş kaldırdı! Dikkat çeken sözler...
Her fırsatta faizlerin düşürülmesini isteyen ve son yirmi altı ayda üç Merkez Bankası Başkanı değiştiren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’tan bu yana görevde olan ancak şu ana kadar faizle hiç oynamayan son TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan faizi indirmesini istedi. 

Erdoğan, en son 5 Ağustos’ta ‘‘Buradan ben sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Bundan sonra enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan faiz indirimini işaret ederken, Turkuvaz Medya Grubu’na ait kanalda yayınlanan “Analiz” programında Erdoğan’a itiraz geldi. 

OdaTV'nin aktardığına göre; istifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın başında olduğu Turkuvaz Medya Grubu'nun kanalında konuşan Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Müdürü Üzeyir Doğan, “Enflasyon politika faizinin üzerine çıktı. Her ne kadar Merkez Banası halen faiz indiriminden bahsediyor olsa da bu faiz indirimi arzu edilen seviyede ve hızda olmayacak” şeklinde konuştu. 
“Elbette faiz indirimleri bankalar için pozitiftir” diyen Doğan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi talebine karşılık şu uyarıları yaptı: 

“İlerleyen dönemde faiz indirilecek olması normal şartlarda, bankalar için az da olsa, pozitif olarak değerlendirmek mümkün ama, enflasyonun geldiği noktada, olası bir faiz indiriminin ülke ekonomik riskini olumsuz etkileyebileceği algısı, yine likiditesi yoğun olan bu bankalardan bir çıkışı getiriyor. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım, çünkü geçmişte de benzer reaksiyonlar gördük.
Enflasyon politika faizinin üzerine çıktı. Her ne kadar Merkez Banası halen faiz indiriminden bahsediyor olsa da bu faiz indirimi arzu edilen seviyede ve hızda olmayacak. Yani, piyasa artık bunu gördü. Bu nedenle de faiz indirimlerinin yavaş olacağı kanısı bankacılık sektörü için olumsuz oluşturan bir unsur.
İkincisi, elbette faiz indirimleri bankalar için pozitiftir, ilerleyen dönemde faiz indirilecek olması normal şartlarda, bankalar için az da olsa, pozitif olarak değerlendirmek mümkün ama, enflasyonun geldiği noktada, olası bir faiz indiriminin ülke ekonomik riskini olumsuz etkileyebileceği algısı, yine likiditesi yoğun olan bu bankalardan bir çıkışı getiriyor. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım, çünkü geçmişte de benzer reaksiyonlar gördük.
Örneğin, şok faiz artırımının bankalara olumsuz yansımasına rağmen, ülke risk pirimi tarafında düşüş getirdiği için pozitif yansıdığını, ya da gereğinden önce atılan faiz indirimlerinin, faiz indirimleriyle bankalara pozitif yansıyacak olmasına rağmen ekonomik risklerdeki artış nedeniyle bankalar tarafına negatif yansıdığını gördük.
Ben şu anda bankacılık endeksinin bu risk tarafında fiyatlama yaptığı kanaatindeyim. Bu nedenle de geçmişte sağladığı kısa vadedeki yüksek getiriler ardından bir miktar bu risklerinde devreye girmesiyle beraber bu realizasyon sürecinin başladığını düşünüyorum.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı