Beyaz Saray’a alınmayan Müslüman belediye başkanına destek

1 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray’da düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına son anda izin verilmeyen Müslüman belediye başkanı Muhammed Hayrullah’a destek verdi.

DÜNYA 21.05.2023, 04:35
Beyaz Saray’a alınmayan Müslüman belediye başkanına destek
ABD’nin New Jersey eyaletinde görev yapan 16 belediye başkanı, 1 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray’da düzenlenen Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına son anda izin verilmeyen Müslüman belediye başkanı Muhammed Hayrullah’a destek verdi.
New Jerseyli belediye başkanları, Teaneck’teki Darül Islah Camii’nde düzenledikleri ortak programda altına imza attıkları “eylem çağrısı mektubunu” kamuoyuna açıkladı. ABD Gizli Servis Direktörü Kimberly Cheatle ve Biden’in Toplumsal İşler Sekreteri Yardımcısı Carloz Elizondo’ya hitaben yazılan mektupta, son anda güvenlik gerekçesiyle resepsiyona katılması reddedilen Prospect Belediye Başkanı Muhammet Hayrullah’ı destekledikleri ve yanında oldukları belirtildi.
Mektupta, FBI’nın çoğu Arap veya Müslüman 1,5 milyon kişinin isminin bulunduğu “izleme listesi”nin anayasaya aykırı olduğu vurgulanarak, “Belediye Başkanı Hayrullah’ın resepsiyona neden reddedildiğine dair önemli nedenler sunmanızı ve kendisinden resmi bir özür dilemenizi rica ediyoruz” ifadeleri paylaşıldı.
Hayrullah’ın New Jersey’de 17 yıl en uzun görevde kalan Müslüman belediye başkanı olduğu vurgulanan mektupta, Biden yönetimine, onun da dahil olduğu, haksız şekilde fişlenen, ayrımcılığa uğrayarak kötü muamele gören 1,5 milyon insanın bulunduğu “izleme listesi”nin kaldırılması çağrısı yapıldı.
Belediye Başkanı Hayrullah da programda yaptığı konuşmada, insanların kimlikleri nedeniyle oluşturulan izleme listesinin çok yanlış olduğunu belirterek, “Eğer matematiğe bakarsanız, 20 yılda 1,5 milyon insanı fişlemişler. Bu hafta sonları ve tatiller dahil her gün 200 kişiyi listeye ekledikleri anlamına geliyor” dedi. 1 Mayıs’ta Beyaz Saray’a reddedilmesi olayı için “yeter artık” diyen Hayrullah, “Onlara meydan okuyorum, hakkımda ne varsa getirsinler, getiremezler, çünkü kayda değer hiç bir şey yok. FBI, 2019’daki sorgulamasında muhbirlik yapmamı istemişti, reddettim. Bu listede olmamın nedenlerinden birinin bu olabileceğinden şüpheleniyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:16
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:56
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı