Birleşmiş Milletler: Sudan halkı şiddetin “cehenneminde” kaldı!

Sudan’da şiddetlenen iç savaş beraberinde büyük bir insani krizi de doğuruyor. İnsani yardımların ulaştırılamadığı, var olan rezervlerin ise yağmalandığı ülkede savaşın bitmesine dair ise hiçbir umut ışığı yok.

DÜNYA 16.05.2024, 11:40
1
Birleşmiş Milletler: Sudan halkı şiddetin “cehenneminde” kaldı!
Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Sudan halkının, yağmur mevsimi nedeniyle daha da kötüleşen açlık tehdidi ve yardıma erişimdeki engellerle birleşen şiddet ortamının "cehennemine yakalandığı’’ ifade edildi.
Birleşmiş Milletler Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkwita Salami, dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: ‘’Savaş bir yıldan fazladır sürüyor. Sudan halkı acımasız bir şiddet cehenneminin içinde sıkışıp kaldı. Kıtlık yaklaşıyor, hastalıklar yaklaşıyor, savaş yaklaşıyor ve görünürde çıkış yolu yok.’’
Salami, ‘’Gıdanın daha az bulunabileceği ve daha pahalı hale geleceği kıtlık mevsimine yalnızca altı haftamız kaldı" diyerek, dört milyondan fazla insanın kıtlığın eşiğinde olduğuna da dikkat çekti.
İnsani yardımların mağdur halka ulaştırılmasında oluşan sıkıntılara değinen Salami ‘’Rezervler yağmalandı ve stokları hiçbir zaman aynı seviyede yenileyemedik.’’ ifadelerini kullandı.
Haber: Hamza Korkmaz

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı