“Bize düşen yaptırım için mucadele etmek”

Uluslararası Adalet Fivanı (ICJ), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasında İsrail’in soykırım suçlamalarını gerçekleştirdiğini kabul etmiş oldu…

DÜNYA 28.01.2024, 04:15
1
“Bize düşen yaptırım için mucadele etmek”
İşgalci İsrail, Filistin’de 7 Ekim’den bugüne saldırılarına devam ederken, Uluslararası Adalet Divanı’nda alınan ara karar ile birlikte İsrail’in soykırım suçu işlediği tescillenmiş oldu. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, alınan kararın önemli olduğunu vurgulayarak, “Şimdi yapılması gereken, başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm devletlerin bu kararı bir yaptırım gücüne dönüştürmek ve Siyonizm’i yargılamak için mücadele etmektir” dedi.
İşgalci Siyonist İsrail, Gazze’de 7 Ekim’den bugüne gerçekleştirdiği soykırımını sürdürüyor. İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları Güney Afrika tarafından açılan dava ile Uluslararası Adalet Divanı’na taşınmıştı, Divan ara kararını verirken, Gazze’de soykırımın yapıldığına yönelik makul delillerin olduğu ifade edilerek soykırım yaptığı kabul edilmiş oldu. Karara ilişkin bir açıklamada bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Güney Afrika’nın attığı adımın önemli olduğunu belirterek, “Vicdanı olan herkesi bu insanlık davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.
İşgalci İsrail’in 7 Ekim’den bugüne Filistin’de mazlumlara yaptığı zulme dikkat çeken Karamollaoğlu, herkesin suçlu ilan ettiği İsrail’in hukuki olarak da ‘soykırım suçu’ ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Böyle bir kararı önemsiyor ve soykırımın durdurulması adına yapılacak yargılamanın tarihi bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Şimdi yapılması gereken, başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm devletlerin bu kararı bir yaptırım gücüne dönüştürmek ve Siyonizm’i yargılamak için mücadele etmektir” ifadelerini kullandı.
Güney Afrika Cumhuriyeti’ne teşekkür eden Karamollaoğlu, “Güney Afrika Cumhuriyeti’ni sözde demokratik ve gelişmiş ülkelere rağmen ortaya koyduğu bu duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Vicdanı olan herkesi bu insanlık davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Zulmün, vahşetin, hunharlığın surlarında bir gedik açılmıştır. İnanıyoruz ki verilecek bu mücadeleyle surlar yıkılacak ve bu vahşet durdurulacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı