BM Uzmanı: Gazze'de ateşkes için İsrail'e yaptırım uygulayın

Birleşmiş Milletler'den bir insan hakları uzmanı, İsrail'e karşı uluslararası yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunarak, bu tür cezai tedbirlerin, işgalci rejimin Gazze Şeridi'nde aylarca süren soykırım savaşını sona erdirmenin tek yolu olduğunu söyledi.

DÜNYA 04.03.2024, 11:05
BM Uzmanı: Gazze'de ateşkes için İsrail'e yaptırım uygulayın
Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı Özel Raportörü Michael Fakhri, sosyal medya hesabından Gazze'de devam eden soykırım ile alakalı bir paylaşımında bulundu.

"İsrail, 8 Ekim'den bu yana Gazze'deki Filistin halkını kasıtlı olarak aç bırakıyor" diyen Fakhri, "Şimdi, kıtlık pekala halihazırda meydana gelmiş olabilir. Bu kıtlığı sona erdirmenin/önlemenin tek yolu derhal ateşkestir. Ateşkes sağlamanın tek yolu İsrail'e yaptırım uygulamaktır." ifadelerini kullandı.
Cuma günü, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, savaşta herhangi bir değişiklik olmaması durumunda kıyı şeridinde topyekün bir kıtlık yaşanacağı konusunda uyardı.
İsrail, Filistinli direniş gruplarının işgal altındaki topraklara yönelik sürpriz misilleme operasyonuna yanıt olarak 7 Ekim'de Gazze'ye yönelik soykırım savaşını başlattı.
Savaşın başlangıcından bu yana İsrail ordusu, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 binden fazla Filistinliyi şehit etti.
Tel Aviv rejimi aynı zamanda Gazze'de neredeyse tam bir kuşatma uyguladı ve bu da Filistin topraklarına gıda, ilaç, elektrik ve su akışını durdurdu.
İsrail, birçok kişinin ulaşılmaz olarak nitelendirdiği Gazze merkezli direniş hareketi Hamas'ın "yok edilmesi" de dahil olmak üzere ilan ettiği hedefleri gerçekleşene kadar saldırıyı durdurmayacağının sözünü verdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı