BM uzmanı: Hiçbir şey İsrail'in Gazze'de yaptıklarını haklı gösteremez

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Gazze Şeridi'nde soykırım yapan İsrail rejiminin uluslararası hukuku çok sayıda ihlal ettiğinin altını çiziyor.

DÜNYA 19.01.2024, 11:00
BM uzmanı: Hiçbir şey İsrail'in Gazze'de yaptıklarını haklı gösteremez
BM'nin Filistin toprakları özel raportörü Francesca Albanese Perşembe günü Madrid'de düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Hiçbir şey İsrail'in yaptığını haklı gösteremez. İsrail son derece yasa dışı olan birçok şey yaptı" dedi.
Albanese, rejimin "savaşta aktif olarak yer almayan insanları, sivilleri, savaş esirlerini, hasta ve yaralıları korumak için" uluslararası insani hukuka saygı göstermek zorunda olduğunu belirtti. Özel raportör ayrıca, "Bunun yerine, 100 günden fazla süren aralıksız bombalama oldu; ilk iki hafta, oldukça kalabalık bir bölgede haftada 6 bin bomba kullanıldı." dedi.
Albanese, "Hastanelerin çoğu işlevsiz hale getirildi. Bunların büyük bir kısmı kapatıldı, bombalandı veya ordu tarafından ele geçirildi" diye uyararak şöyle konuştu:
"İnsanlar artık sadece bombalar yüzünden değil, yaralarını iyileştirecek yeterli sağlık altyapısının olmaması nedeniyle de ölüyor. Her gün bir veya iki uzuvları ampute edilen çocukların sayısı şok edici. Bu [savaşın] ilk iki ayında 1000 çocuk anestezi yapılmadan ampute edildi. Bu bir canavarlıktır."
İsrail rejimi, Gazze direniş hareketlerinin Aksa Tufanı Operasyonu adı verilen operasyonun ardından, 7 Ekim'de Gazze'ye savaş başlattı. Tel Aviv eş zamanlı olarak Filistin topraklarına karşı topyekun bir kuşatma uygulayarak kıyı şeridine su, yiyecek, elektrik, yakıt ve ilaç akışını engelliyor.
Bu vahşi saldırıda şu ana kadar yaklaşık yüzde 70'i kadın, çocuk ve ergenden oluşan en az 24 bin 620 Filistinli katledildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı