BM Yüksek Temsilcisi, üye devletlere Ukrayna'da barışı sağlama çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu, Ukrayna-Rusya Savaşı'nda, Ukrayna'daki sivillere yapılan saldırıları kınayarak üye devletleri, bölgede barışı sağlamak adına çaba göstermeye davet etti

DÜNYA 18.08.2023, 14:25
1
BM Yüksek Temsilcisi, üye devletlere Ukrayna'da barışı sağlama çağrısı yaptı
Ukrayna’daki sivillere yapılan saldırıyı kınayarak üye devletleri, bölgede barışı sağlamak adına çaba göstermeye davet etti.
BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Ukrayna'daki durumu görüşmek üzere Rusya'nın talebi doğrultusunda toplandı.
BM Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Nakamitsu, görüşmede yaptığı açıklamada, "BM, sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırıları şiddetle kınıyor ve acil ateşkes çağrısında bulunuyor." ifadesini kullandı.
Nakamitsu, giderek şiddetlenen saldırıların kritik altyapılara verdiği zararın "endişe verici" olduğunu söyledi.
Sivilleri ve sivil yapıları hedef alan saldırıların uluslararası hukuk tarafından yasaklandığını hatırlatan Nakamitsu, Rusya'nın "uluslararası hukuku ihlal ettiğini" kaydetti.
Nakamitsu, Ukrayna'daki savaşın bir an önce son bulması gerektiğini vurgulayarak "Bütün üye devletleri barış için çaba harcamaya davet ediyorum. BM, BM Şartı, uluslararası hukuk ve ilgili BM Genel Kurulu kararları çerçevesinde, Ukrayna'ya adil ve sürdürülebilir barış getirmek amaçlı ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde atılan adımları desteklemeye hazır." dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı