BMGK'nın Gazze kararı... Hakan Fidan: Karar olumlu bir adım olmakla birlikte yeterli değil

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin Gazze'de üç aşamalı ateşkes önerisi doğrultusunda BMGK'nın aldığı kararı değerlendirirken, ''Bu olumlu bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. İki devletli çözüm gerçekleşmeden ne İsrail'in ne de Filistin'in güvenliğinden söz etmek mümkün değildir" dedi.

GÜNDEM 11.06.2024, 16:05
1
BMGK'nın Gazze kararı... Hakan Fidan: Karar olumlu bir adım olmakla birlikte yeterli değil
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya'nın Nijniy Novgorod kentinde düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamındaki BRICS+ oturumuna katıldı.
Fidan yaptığı konuşmada, küresel ilişkilerde yüksek türbülanslı bir dönemden geçildiğini, küresel ekonominin pandemi sonrası dönemde direnç göstermeye devam ederken, jeo-ekonomik görünümün hala zayıf olduğunu belirtti. Fidan, "Hala yüksek enflasyonla karşı karşıyayız. Kırılganlıklar devam ediyor ve jeopolitik gerilimler tırmanabilir" dedi.
Fidan, "kurallara dayalı uluslararası sistem" olarak adlandırılan düzenin dengeli ve hızlı çözümler sunma konusundaki yetersizliğinin bu çağa özgü olduğunu kaydetti.

Gazze'de yaşananlara değinen Fidan, "Birkaç kişinin ikiyüzlülüğü ve stratejik körlüğü nedeniyle 36 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, milyonlarca kişi yerinden edildi ve Gazze Şeridi tamamen yok olmanın eşiğinde. İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali, istila, kitlesel yerinden etme, etnik temizlik ve savaş suçları ile genişlemektedir" ifadelerini kullandı.
Fidan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) kabul edilen ABD Başkanı Joe Biden tarafından geçen ay açıklanan Gazze'de ateşkes önerisini destekleyen karar tasarısına ilişkin, "Son olarak, ABD'nin üç aşamalı ateşkes önerisi doğrultusunda BMGK tarafından alınan bir karar var. Bu olumlu bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. İki devletli çözüm gerçekleşmeden ne İsrail'in ne de Filistin'in güvenliğinden söz etmek mümkün değildir" dedi.

Gazze'de son 8 aydır yaşananların norm ve değerlerin aşındığını açıkça gösterdiğini ifade eden Fidan, "Uluslararası düzenin çifte standartlarla yönetilmesine izin veremeyiz. Uluslararası ilişkilerde daha fazla işbirliği ve diplomasiyi, daha az çatışmayı desteklememiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dünya beşten büyüktür' mottosu ışığında Türkiye, BMGK ve BM'nin yanı sıra diğer çok taraflı örgütlerde de reformlar yapılması için çaba sarf etmektedir. Bu bağlamda BRICS ile iş birliğimize değer veriyoruz. BRICS içindeki çeşitliliğin kalkınma ve istikrarı artırmak için önemli bir araç olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı