Bölgedeki gerilim had safhada: Azerbaycan, Karabağ'a operasyon başlattı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da "anayasal yapıyı yeniden tesis etmek gerekçesiyle bölgede antiterör operasyonu" başlatıldığını duyurdu.

DÜNYA 19.09.2023, 15:40
Bölgedeki gerilim had safhada: Azerbaycan, Karabağ'a operasyon başlattı
Bakanlık açıklamasında, siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği belirtildi.
Açıklamada, Karabağ bölgesindeki Ermenistan güçlerinin son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunmasının gerilimin artmasına neden olduğu ifade edildi.
Bakanlık ayrıca, Rus Barış Gücü Komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine alınan tedbirler hakkında bilgi verildiğini kaydetti.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Azerbaycan'ın Karabağ'da operasyon başlatmasıyla ilgili "Rus tarafı, ısrarla çatışmanın taraflarını kan dökülmesini durdurmaya çağırıyor" dedi.
Karabağ'daki durumun aniden gerginleşmesinden ötürü Moskova'nın endişeli olduğunu söyleyen Zaharova, "Rus tarafı, ısrarla çatışmanın taraflarını kan dökülmesini durdurmaya, hızla askeri eylemleri sona erdirmeye, siyasi ve diplomatik çözüm yoluna dönmeye çağırıyor" ifadesini kullandı.
Karabağ'daki Ermeni güçleri kontrolündeki topraklarda 9 Eylül'de cumhurbaşkanı seçimi düzenlemişti. Duruma tepki gösteren Azerbaycan yönetimi ise seçimi "ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırı niteliğinde bir hareket" olarak nitelendirerek kınamıştı.
Karabağ konusunda anlaşmazlık yaşayan Erivan ile Bakü, 2020'de gerçekleşen 44 günlük savaşın ardından Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes ilan etmişti. Anlaşmaya göre, Karabağ'ın büyük bir bölümü Azerbaycan'ın olmuştu. Azerbaycan'ın Laçin Koridoru'nu kapatması iki ülke arasındaki tansiyonu tekrar yükseltmişti.
Bölgede son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yoluna döşenen mayınların patlaması sonucu siviller ve polis memurları yaşamını yitirmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:21
Öğle 12:36
İkindi 16:00
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı