Bolivya’nın Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Bolivya, 1809 yılında İspanya’ya karşı bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak ülke bağımsızlığını 1825 yılında elde edebilmiştir.

DÜNYA 20.03.2024, 13:20
Bolivya’nın Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi
Güney Amerika ülkelerinden biri olan Bolivya’nın resmi adı, Bolivya Çokuluslu Devleti’dir. Bolivya, İspanya’nın hakimiyeti altında iken Yukarı Peru adı ile anılıyordu. Amazon Yağmur Ormanları ile ünlü olan bu ülke, bağımsızlığını Simone Bolivar öncülüğünde elde etmiştir.
Bolivya, Güney Amerika’nın merkez bölgesinde yer alır. Orta And Dağları’ndan Gran Chaco Pantanal’ın bir kısmına ve Amazon’a kadar uzanan bir alana sahip olan ülkenin yüzölçümü 1.098,581 kilometrekaredir. Ülke sahip olduğu yüzölçümü ile dünyanın en büyük yirmi sekizinci ülkesi olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda Bolivya, Güney Amerika’nın da en büyük beşinci ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Güney Amerika’nın merkezinde yer alan Bolivya’nın başkenti Sucre’dir. Ülkenin idari olarak yönetildiği şehir ise La Paz’dır. Bolivya’nın diğer önemli şehirleri arasında Potosi, Cochabamba, Oruro ve Copacabana yer alır.

Bolivya, dünyadaki ülkeler arasında nüfus bakımından ele alındığında en kalabalık sekseninci ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin toplam nüfusu son verilere göre, 12.388,571’dir. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu yüzde 45,6 oranında Keçuva ve yüzde 42,2 oranında Aymaralardan oluşmaktadır. Bunlardan farklı olarak ülkede otuz yedi farklı halk yaşamaktadır.

Bolivya bayrağında, yatay olarak üç farklı renk yer almaktadır. Üst kısımda kırmızı, ortada sarı ve en altta ise yeşil renk bulunur. Sarı yatay ve kalın çiziğinin tam ortasında ise ülkeye özgü bir arma yer almaktadır. Bolivya bayrağı 1851 yılında kullanılmaya başlanmış olsa da resmi ülke bayrağı olarak 1888 yılında kabul edilmiştir. Bayrakta yer alan sarı renk, ülkenin yer altı zenginliklerini temsil etmektedir. Kırmızı renk, bağımsızlık mücadelesi sırasında dökülen kanları temsil ederken, yeşil renk ise ülkenin verimli topraklarını temsil etmektedir.

Bolivya’nın çok kültürlü bir yapıya sahip olması, konuşulan dillerin de bir o kadar fazla olmasına neden olmaktadır. Ülkede toplamda otuz altı adet resmi dil bulunmaktadır. En fazla konuşulan diller ise Guarani, İspanyolca, Aymaraca ve Kayavaya dilleridir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı ise İspanyolca konuşmaktadır. Bu nedenle resmi dil olarak İspanyolcanın kabul edildiği de görülebilir.

Bolivya’nın resmi para birimi Bolivya bolivyanosudur. Bu para biriminin kodu ise BOB olarak kabul edilmiştir. Paranın sembolü ise Bs. olarak yazılmaktadır. 1 Bolivya bolivyanosu, 1,06 Türk lirasına denk gelmektedir. Ülkenin resmi para birimi, Bolivya merkez bankası tarafından basılmaktadır.

Bolivya, doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Ancak ülke bu doğal kaynakları işleyebilecek altyapıya sahip değildir. Ülkenin ihracatının yarısını doğalgaz karşılamaktadır. Aynı zamanda lityum rezervleri ile dünyanın en önemli ülkeleri arsında da yer alan Bolivya’da kişi başına düşen milli gelir, Güney Amerika’nın en kötüsü olarak kabul edilir. Pirinç, patates, mısır, soya fasulyesi, tahıl, pamuk ve kahve ise Bolivya’nın diğer ihraç ürünleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Genel olarak mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilen bir iklime sahip olan Bolivya renkli festivalleri, gizemli ritüelleri ve ilgi çeken kostümleri ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Bolivya ziyaretlerinde görülmesi gereken adreslerden bazıları şunlardır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı