“Bornova belediyesinin elektriğini güneşten elde edeceğiz”

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Kültür Merkezleri ve spor alanlarındaki binalarımızın çatılarına yeni GES’ler kurarak belediyemizin tüm elektrik kullanımını güneşten elde etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

EKONOMİ 09.11.2023, 04:30
“Bornova belediyesinin elektriğini güneşten elde edeceğiz”
Bornova Belediyesi, İklim Uyumu Çalışmaları ve Taşıma ve Su Yönetimi alanlarında yapacağı iki proje için Avrupa Birliği programından hibe almaya hak kazandı. Toplamda 610 bin Avro hibe alan Bornova Belediyesi, Almanya’daki Heidelberg kenti ile ortak olarak yapacağı İklim Uyumu Çalışmaları için 110 bin Avro’nun ardından, Taşıma ve Su Yönetimi alanında yapacağı çalışmalar için 500 bin Avro kazandı. Yaşar Üniversitesi ile Enerji Sanayici ve İşadamları Derneğinin de paydaş olduğu projeler hakkında konuşan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
Avrupa Birliği’nden alınan hibeyle neler yapılacağını aktaran Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Cumhuriyet’in 100. yılında üniversitelere ve sanayi kuruluşlarına eve sahipliği yapan Bornova, bilim ve ticaretin yanı sıra çevre duyarlılığıyla da öne çıkacak. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için, yenilebilir enerji üretiminin payının arttırılmasını hedefleyen Energy Cities’in üyesiyiz. 2014 yılından bu yana çalışan bir güneş enerjisi santralimiz (GES) bulunuyor. Kültür Merkezleri ve spor alanlarındaki binalarımızın çatılarına yeni GES’ler kurarak belediyemizin tüm elektrik kullanımını güneşten elde etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Bornova Belediyesi ile Almanya’nın Heidelberg kentinin ortak olarak başvurdukları BORNBERG proje kapsamında sürdürülebilir kalkınma için yerel stratejiler ve yol haritası geliştirecek. Programın bir amacı da iklim değişikliğinden etkilenen yerel işletmelerin dayanıklılığını artırmak ve Bornova'nın çevre üzerindeki su ve emisyon izini azaltmak olarak belirlendi. Diğer yandan yarım milyon Avro hibe kazanılan STORMLOG projesiyle ise sürdürülebilir ulaşım ve çevreyle uyumlu bir su yönetimi kullanarak Bornova’nın dirençliliğini artırmak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı