Bosna Hersek’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi

Balkanlar’da yer alan Bosna Hersek, yıllar boyunca farklı kültürlerin bir arada yaşadığı lokasyonlardan biri olmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ülke hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

DÜNYA 21.03.2024, 08:50
2
Bosna Hersek’in Başkenti, Bayrağının Anlamı, Nüfusu, Ana Dili, Para Birimi
Bosna Hersek, Balkanlar’da yer almaktadır. 51,197 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan ülkenin kuzey, batı ve güneyinde Hırvatistan, doğusunda Sırbistan, güney kesiminin bir bölümünde ise Karadağ yer alır. Aynı zamanda Adriyatik Denizi’nde kıyı şeridi de olan ülkenin Neum şehrinin olduğu bölgede sadece yirmi kilometrelik limansız bir kıyısı da bulunmaktadır.
Bosna Hersek’te ilk yaşamın Üst Paleolitik çağda başladığı bilinmektedir. Kalıcı yaşamın ise Cilalı Taş Devri’nde ortaya çıktığı biliniyor. Ülkenin çoğunu Bosna Bölgesi kapsar. Bu bölgede karasal iklim hakim olurken, Hersek Bölgesi’nde ise Akdeniz iklimi hakimiyet sürdürmektedir.

Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük şehri Saraybosna’dır. Aynı zamanda bu şehir, Balkanlar’ın kültürel açıdan en zengin şehri olarak da kabul edilmektedir. Farklı dine mensup kişilerin bir arada yaşadığı şehir bu yönü ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Müslümanlar, Katolikler ve Ortodoks Hıristiyanları ile Museviler Saraybosna’da yüzyıllardır birlikte yaşamaktadır.

Bosna Hersek’in bayrağı, mavi renkteki zemin üzerine sarı renkli üçgen ve içerisinde beyaz renkli yıldızlardan meydana gelmektedir. Ülke bayrağının anlamı ise barıştır. Aynı zamanda Bosna Herkes bayrağı, umudu ve istikrarlı anlatmaktadır. Mavi renkli kısım ve beyaz yıldızlar, Avrupa Konseyi’ndeki Bosna Hersek üyelerini temsil eder. Üçgenin tepe noktaları ise Hırvatlar, Sırplar ve Boşnakları temsil etmektedir. Mavi, sarı ve beyaz renkler ise genel olarak barış ve tarafsızlığı ifade eder.

Bosna Hersek nüfusunun yarısını Boşnaklar oluşturmaktadır. Geriye kalan kısmı ise Hırvatlar ve Sırplar oluşturmaktadır. Son verilere göre ülke nüfusu 3.210,847 olarak açıklanmıştır. Buna da göre Bosna Hersek nüfusunun yüzde ellisini Boşnaklar, yüzde otuz birini Sırplar ve geri kalanını ise Hırvatlar oluşturmaktadır.

Bosna Herkes para birimi KM olarak bilinmektedir. Bunun açılımı ise Konvertibl Mark yani değiştirilebilir Mark’tır. Bir avro üzerinden sabitlenerek kullanılan KM, ülke içerisinde yapılacak olan alışverişlerde euro olarak da kabul edilmektedir.

Bosna Hersek’te kabul edilen üç adet resmi dil bulunmaktadır. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça ülkenin resmi dilleridir. Boşnakça, ülkede yaşayan Boşnaklar tarafından kullanılmakta olan Güney Slav dillerinden birisidir. Sırpça da yine Boşnakça ile aynı dil ailesine mensuptur. Hırvatça ise ülkenin etnik yapısından dolayı resmi dil olarak kabul edilmiştir.

Bosna Hersek, 1992 yılına kadar Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya ve Slovenya ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur. Ülke daha sonrasında kendi bütünlüğünü sağlamış ve üç farklı etnik gruba ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Ülkenin önemli ve büyük şehirleri ise şunlardır;

Tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan ülke, doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bosna Hersek ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken noktaların başında şu lokasyonlar yer alır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı