Boyu uzatıyor, iskelet sorunlarını iyileştiriyor! İğde tozunun faydaları

İğde ağacının meyvelerinden elde edilen iğde tozunun birçok faydası bulunmaktadır. Peki, iğde tozu nasıl kullanılır, neye iyi gelir? İşte iğde tozuna dair tüm merak edilenler…

SAĞLIK 15.05.2024, 05:35
Boyu uzatıyor, iskelet sorunlarını iyileştiriyor! İğde tozunun faydaları
İğde ağacının üzerinde yer alan meyvelerden elde edilen iğde tozu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasının yanı sıra vücut sağlığını da direkt olarak desteklemektedir. Meyvelerin çekirdeklerinin toz haline getirilip işlenmesinin ardından kullanıma hazır hale gelen bu içerik, vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir.
Geçmiş dönemlerden bu yana kullanılan ve günümüzde de alternatif tıpta geniş bir yere sahip olan iğde tozu, kimyasal ürünlerden kaçınmak isteyen kişiler tarafından sıklık ile tercih edilmektedir. ‘İğde’ Türkçe kökenli bir kelimedir ve ‘küçük boy yemiş’ anlamına gelmektedir. Bu isim, ağacın özelliklerine uygun olarak tercih edilmiştir. Peki, iğde tozunun faydaları nelerdir? İğde tozunu nasıl kullanmak gerekir? İşte konuya dair ayrıntılar…

Başta kemik sağlığı olmak üzere vücudun çok çeşitli organları üzerinde olumlu etkilere sahip olan iğde çekirdeği tozunun öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Aktarlardan temin edilebilen iğde çekirdeği tozu, evde de hazırlanabilmektedir. Bunun için çekirdeğin öğütülmesi yeterlidir.
Düzenli olarak iğde çekirdeği tozu tüketmek, insan sağlığını pek çok açıdan desteklemektedir. Bu tozun kullanım şekli ise kişinin tercihine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
İğde çekirdeği tozunun genel olarak içecekler ile birlikte tüketildiği bilinmektedir. Genel olarak ılık sütün içine karıştırılan iğde çekirdeği tozu, bal ile de tatlandırılabilir. Bunun haricinde ara öğün olarak da tercih edilebilen iğde çekirdeği tozu, yoğurdun içine karıştırılarak tüketilebilmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı