Brezilya'da ChatGPT'nin yazığı yasa yürürlüğe girdi

Brezilya’da ChatGPT tarafından yazılan ek ödeme zorunluluğuna ilişkin yasa yürürlüğe kabul edildi.

DÜNYA 10.02.2024, 13:25
1
Brezilya'da ChatGPT'nin yazığı yasa yürürlüğe girdi
Brezilya’da Porto Alegre kent meclisi üyeleri, farkında olmadan ChatGPT tarafından yazılan yasayı yürürlüğe koydu.
Yasanın, geçen ay kabul edilmesinin ardından, bu hafta belediye meclisi üyesi Ramiro Rosário, tasarının aslında bir sohbet botu olan ChatGPT tarafından yazıldığını açıkladı.
Rosário, vergi mükelleflerinin su tüketim sayaçlarını değiştirmek için ek bir ödeme yapmak zorunda kalmamalarını sağlamayı amaçlayan bir tasarı yazmak için ChatGPT'den yardım istemişti.
Daha sonra tasarısını 35 meclis üyesinin onayına sundu ve belgeyi ChatGPT'nin yazdığını onlardan sakladı. Zira mevzuatın ChatGPT’yle yazıldığını duyan meclis üyelerinin sırf bu nedenle olumsuz oy kullanacağından endişe ediyordu. Rosário, konuya ilişkin Independent'a verdiği demeçte  "Yapay zeka tarafından yazıldığı için projenin onaylanmaması riskini almak istemedim. Bu, halka haksızlık olurdu" ifadelerini kullandı.

Bu olay, sohbet botu tarafından yazılan ilk yasa tasarısı değil.
Daha önce de ABD'nin Massachusetts Eyalet Senatörü Barry Finegold, Ocak 2023'te sunduğu bir tasarıyı da ChatGPT'ye yazdırmıştı. Bu tasarı, yapay zeka şirketlerinin algoritmalarını risk değerlendirmesinden geçirmelerini ve güvenlik önlemleri almalarını zorunlu kılmayı amaçlıyordu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı