BRICS Dolara karşı!

Maden deposu haline gelen ve elinde büyük bir petrol silahı bulunan BRICS ülkelerinin yeni hedefi: dolara alternatif bulmak.

DÜNYA 03.09.2023, 08:10
BRICS Dolara karşı!
BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderleri, geçen hafta Johannesburg’da düzenlenen bir zirvede İran ile Arjantin’in yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Etiyopya ve Mısır’ı da kulübe davet etmişti. Güney Afrika’da düzenlenen zirvede ise en önemli gündem maddesi dolara karşı ortak para birimi oldu.
Dolara karşı dayanıklı alternatifler oluşturulabilir…
ABD’nin önde gelen yüksek eğitim kurumlarından Columbia Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Jeffrey Sachs, Sputnik’e yaptığı açıklamada, BRICS’in dolara karşı dayanıklı alternatifler oluşturabileceğini ve Amerikan para biriminin dünyadaki hâkimiyetini sona erdirebileceğini söyledi. ABD GSYİH’sı ve ABD ticaretinin dünyadaki payının azalması göz önüne alındığında bu sürecin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Sachs, “Gerçekten de doların dünyadaki baskın ve hâkim küresel para birimi rolü son bulacak” dedi.
BRICS dünyanın petrol arzının yarısını elinde tutuyor
Genişletilmiş bir blok, dünyadaki manganezin %75’ini, grafitin %50’sini, nikelin %28’ini ve bakırın %10’unu elinde tutacak. Bu arada Suudi Arabistan, BAE ve İran’ın BRICS’e eklenmesi, dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından üçünü içerecek ve küresel petrol arzının %42’sini oluşturacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı