Britanya topraklarında 390 milyon yıllık tarih: Dünya'nın en eski ağaç fosilleri keşfedildi!

Cambridge ve Cardiff üniversitelerinden bilim insanları, İngiltere'nin güneybatı kıyılarında 390 milyon yıllık ağaç fosilleri keşfetti. Bu bulgu, bilinen en eski ağaç fosillerinden 4 milyon yıl daha eski ve Dünya'nın ilk ormanlarına dair yepyeni bilgiler sunuyor.

DÜNYA 08.03.2024, 14:30
Britanya topraklarında 390 milyon yıllık tarih: Dünya'nın en eski ağaç fosilleri keşfedildi!
Dünyanın en eski ağaç fosilleri, İngiltere'nin güneybatısındaki Minehead kentinde keşfedildi. 390 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bu fosiller, bilinen en eski ağaçlardan 4 milyon yıl daha yaşlı. Bu keşif, bize ilk ağaçların evrimi ve yaşamın ilk yılları hakkında yeni bilgiler sunuyor.

Fosiller, Bristol Kanalı'nın güney kıyısındaki kayalıklarda bulundu. Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, ağaçların, 419 ila 358 milyon yıl öncesi Devoniyen dönemine ait olduğu belirlendi.
"Calamophyton" olarak bilinen ağaçların palmiye ağaçlarına çok benzediğini fakat yapraklarının bulunmadığını söyleyen araştırmanın başyazarı Cambridge Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Neil Davies, "Ağaçların 2 ila 4 metre uzunlukta olduğunu, ince ve içi boş gövdelerinden çıkan dalların ince sürgün benzeri yapılarla kaplı olduğunu, uzadıkça alttaki dalların döküldüğünü" aktardı.

Davies, ağaçların kök sistemlerinin, nehir kenarlarını ve kıyı şeritlerini oluşturmada aktif rol oynadığını; bunu yaparken çökeltileri hapsederek ve suyu belirli noktalarda toplayarak küçük kanallar oluşturduğunu vurguladı.
Orman tabanındaki omurgasız canlıların yaşayabildiği nemli yaşam alanının oluşmasında ağaçların yere düşen dallarının önemine dikkat çeken Davies, "Bu sayede 5-6 santimetrelik eklembacaklıların (arthropod) yaşayabildiğini gösteren bulgulara ulaştıklarını" ifade etti.

Fosillerin bulunduğu kayalıkların, jeolojik geçmişte İngiltere'den ayrı bir bölgede bulunduğuna dair kanıtlar bulundu. Araştırmacılar, "Hangman Kumtaşı Oluşumu" olarak bilinen kayalıkların, o dönemdeki coğrafi konumunun bugünkü Almanya ve Belçika'nın bulunduğu bölgede yer aldığı belirlendi.
Araştırma, "Journal of the Geological Society"de yayımlandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı