Bu 8 püf noktayı bilirseniz kavunun kelek çıkmasına ihtimal yok!

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden biri olan kavunu seçerken bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Peki bal gibi kavun nasıl anlaşılır? işte püf noktaları…

AİLE 10.07.2024, 14:45
Bu 8 püf noktayı bilirseniz kavunun kelek çıkmasına ihtimal yok!
Yaz ayının en sevilen meyvelerinden biri olmasının yanı sıra su içerdiği için uzmanların yazın yaşanan su kaybına karşı mutlaka beslenme listesine almayı önerdiği kavunu seçmek her zaman kolay olmayabiliyor. Dışarıdan bakıldığında son derece hoş görünen bir kavun, tatsız bir sürprizle kelek çıktığında yaşanılan hayal kırıklığını her biriniz hayatınızda mutlaka bir kez yaşamışsınızdır. Oysaki işin uzmanları, sadece 8 ipucuyla her zaman bal gibi bir kavun seçmeyi garanti ediyor. Peki bal gibi kavun nasıl anlaşılır? işte püf noktaları…

Olgun bir kavunun etrafına güçlü ve tatlı bir koku yaydığını biliyor muydunuz? Özellikle hafif tatlı olan bu kokuyu duydunuz anda tanıyacağınıza emin olabilirsiniz.

Güzel bir dış görünüm, birçok meyveyi seçerken içinize yarayabilir. Söz konusu kavun olduğunda da dış görünüm önemli bir gösterge ediliyor. Bunun için bal gibi bir kavun seçmek istiyorsanız hasarsız, düzgün ve lekesiz olan kavuna yönelmelisiniz.

Kavunun sulu ve tatlı olduğunu sadece kavunu elinize alarak da anlayabilirsiniz. Görüntüsünden daha ağır bir kavun, olgunlaşmış yani tatlanmış bir içeriğe sahip kabul ediliyor. Bu nedenle kavun seçerken mutlaka elinizle tartmalısınız.

Olgun bir kavunun kabuğu tahmin edildiği üzere ne sert ne de yumuşak olmamalıdır. Bu nedenle bal gibi bir kavun yemek istiyorsanız arayacağınız doku esneklik olmalı. Bunun için kavunun üzerine hafifçe bastırın ve kavunun kabuğunda esneme hissediyorsanız, doğru kavunu seçtiniz demektir.

Kavun seçerken, olgun kavunu seçmek istiyorsanız bakacağınız bir diğer nokta sap ucu olmalı. Zira sap ucunun etrafı hafifçe içe çökük ve kavundan kolayca ayrılıyorsa bu seçtiğiniz kavunun olgunlaştığını gösteriyor.

Kavun ya da karpuz alırken yapılan ses testini herkes duymuştur. Kavuna vurduğunuzda içi boşmuş gibi bir ses alıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bu ses, olgun ve içi dolu bir kavun seçtiğinizi gösteriyor.

Kavun türüne göre değişmekle birlikte renk ve desen de kavunun olgunlaşıp olgunlaşmadığını gösteren önemli belirteçlerden biri kabul ediliyor. Bu nedenle özellikle canlı ve doğal renge sahip olan kavunların içinin olgunlaşmış olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak bal gibi bir kavun seçmek istiyorsanız çiçek ucu da denilen kavunun alt kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bu kısım hafifçe yumuşak ise, bu yumuşaklık kavun olgun ve lezzetli olduğunun bir göstergesi kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı