Bu alışkanlığa dikkat! Çocuklarınızı hastalıklardan korumak için uzmanlara kulak verin

Abur cubur tüketiminin artışına ilişkin uyarı, işin uzmanından geldi. Şeker bağımlılığına ilişkin konuşan uzman isim, özellikle çocuk sahiplerini uyardı. İşte o uyarılar…

AİLE 11.07.2024, 03:05
1
Bu alışkanlığa dikkat! Çocuklarınızı hastalıklardan korumak için uzmanlara kulak verin
Tüm dünyada hızla artmaya başlamış olan çocuk obezitesi, birçok ebeveynin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Özellikle çocuk yaşlarda kazanılan abur cubur yeme alışkanlığının tetiklediği obezite hastalığıyla mücadele için çocukların beslenmesine ekstra özen göstermek gerekiyor. Tehlike çanlarının çaldığı şeker bağımlılığına ilişkin konuşan Diyetisyen İrem Şerolar, anne ve babaları özellikle obezite ile ilgili olarak uyardı. İşte o uyarılar…

Çocukların abur cubur tüketimine karşı uyarılar yapan Şerolar, “Özellikle çocuklarda abur cubur tüketimi daha da arttı. Yaşları büyüyen ve artık sosyal çevreyle tanışmaya başlayan çocuklar doğduklarından beri ebeveynlerinin uzak tuttuğu hatta tanıştırmadığı düşük hacimli, yüksek enerjili ve yağlı abur cuburlarla yaşıtları, market reyonları ve reklamlar aracılığıyla tanışıyorlar” diye konuştu. Artan abur cubur tüketiminin nedenlerine de değinen uzman isim şunları söyledi:
“Yüksek şeker içeren besinler çocuklar tarafından öğrenildikten sonra yedikçe yeme isteği artar çünkü şeker bağımlılıktır. Bu besinlerin besleyici içeriği düşük ve içeriğinde lif bulundurmadıkları için doygunluk hissini çok geç uyandırır ve daha fazla yeme isteği oluştururlar. Gün içinde sağlıklı besinleri reddeden ve bu nedenle açlık duygusu yüksek olan çocuklar, evlerinde abur cubur olduğunu ve çok kolay ulaşabildiğini bildiklerinden bunları tüketme istekleri çok yüksek olabilir.”

Çocukların kahvaltı, öğle ve akşam yemeği düzeni olması gerektiğine ve bu düzenin atlandığında çocukların abur cuburla tanıştığına dikkat çeken Şerolar, “Örneğin, evde yapılan sabah kahvaltısındaki omleti yemeyen veya 1-2 çatal alıp çikolata yiyen çocuk, artık ana öğün reddi ve şeker ile karnını doyurmayı normal kabul edebilir” diye konuştu. Ebeveynleri çocukluk çağı obezitesine karşı da uyaran uzman, şunları dedi:
“Vücuda alınan yüksek şeker, trans ve doymuş yağ karaciğerde depolanır veya kan yağlarını yükseltebilir. Bunun dışında, yüksek şeker içerikleriyle beslenen çocuklar; lif, iyi yağ ve doğru karbonhidrattan uzak kaldıkça şeker hastalığı riskini erken yaşta taşımaya başlarlar. Fazla abur cubur tüketimi olan çocuklarda vücut yağlandıkça hızlı kilo alımı başlar ve çocukluk çağı obezitesi karşımıza çıkabilir. Bu da beraberinde birçok sağlık sorununu yanında getirir.”

Doğru besin seçiminin çocukların öğün alışkanlığında son derece önemli olduğuna dikkat çeken Şerolar, “Öncelikle çocukların doğru besinlerle doyduğundan emin olmalıyız. Doğru miktarda protein ve yeterli miktarda lif vücutlarına girmeye başladığında zaten istekleri yavaş yavaş azalacaktır. Bu nedenle sürece kesinlikle ana öğün kalitesini artırmaya yönelik yemek seçenekleri ile başlanmalıdır” ifadelerini kullandı. Yasakların ters tepebileceğine ilişkin de uyarılarını gerçekleştiren Diyetisyen İrem Şerolar, açıklamalarını şu ifadeler ile sürdürdü:
“Özellikle ana yemeklerine hayvansal (et, tavuk, balık) veya bitkisel (baklagiller) protein mutlaka eklenmeli, öğünün lif içeriğini artırmak amacıyla çiğ ve pişmiş sebzeler ile menüler oluşturulmalıdır. Bunun dışında, çocuğunuz sizden abur cubur talep ettiğinde öncelikle 1 bardak su içirip, kan şekeri dengesi sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı