Bu çay başka! Prostat kanserine meydan okuyor... Matcha çayının faydaları

Türk kültürünün vazgeçilmezlerinden olan siyah çayın yanı sıra ülkemizde tüketilen farklı çaylar da bulunmaktadır. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen çay türlerinden biri de mathca çayıdır. Peki, matcha çayı nedir, nasıl tüketilir? İşte ayrıntılar…

SAĞLIK 02.04.2024, 23:25
2
Bu çay başka! Prostat kanserine meydan okuyor... Matcha çayının faydaları
Bitki çaylarının özellikle mevsim rahatsızlıklarını atlatmakta destekçi oldukları bilinir. Boğazı yumuşatan, öksürüğü hafifleten ve hastalıkların diğer semptomlarında iyileştirici etkiye sahip olan bu çaylar, birçok kişi tarafından aktif olarak tüketilir.
Son dönemlerde klasik bitki çaylarının yanı sıra matcha çayı da sık sık gündeme gelen çay türlerinden biri olmuştur. Vücuda birçok faydası bulunduğu söylenilen bu çay, arama motorlarında da sık sık sorgulanmaktadır. Peki, matcha çayı nedir, faydaları nelerdir? Matcha çayı nasıl tüketilir? İşte ayrıntılar…

‘Matcha’ kelimesi dilimize ‘toz çay’ olarak çevrilebilir. Bu çay tıpkı yeşil çay gibi Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Yapraklar hasat edildikten sonra saplar ve damarlar temizlenir ve arda kalan kısım toz haline getirilir.
Birçok çayın aksine matcha çayı için kullanılan yaprakların oksitlenmeden korunmaları amaçlanır ve bu neden ile de yapraklar kısa bir süre buharda pişirilir. Bu yöntem ile besin içeriği de muhafaza edilir.

Matcha, antioksidan bakımından son derece güçlüdür. Ayrıca A vitamini başta olmak üzere pek çok vitamini de içeriğinde barındıran bu yapraklar, insan sağlığına olumlu yönde destekler.
Yapılan araştırmalar neticesinde matcha çayının öne çıkan faydaları şu şekilde kayda geçmiştir:

Matcha çayı hazırlığında izlenmesi gereken adımlar sırası ile şu şekilde:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı