Bu da bağımsızlık mücadelesi

Madde bağımlılığı özellikle gençler arasında korkutucu boyutlara ulaşırken, yüz yılı aşkındır bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay’ın Genel Başkan Vekili Mehmet Dinç, gazetemize açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 05.04.2021, 04:35
4
Bu da bağımsızlık mücadelesi
Uluslararası bir endüstri haline gelen uyuşturucunun her türlü yoldan gençlerin dünyasına girdiğini ifade eden Yeşilay Genel Başkan Vekili Mehmet Dinç, “Ellerinde inanılmaz büyüklükte bütçeleri olan zehir tacirlerini kapıdan kovuyorsunuz, bacadan giriyorlar” dedi. İslam inancına sahip olmamız sayesinde ülke olarak uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunda büyük bir avantaja sahip olduğumuzu kaydeden Dinç, bağımlılıkla topyekûn bir mücadelenin olması gerektiğini söyledi.

Yeşilay Genel Başkan Vekili Dinç, “Her türlü illegal yoldan gençlerin dünyasına girmeye çalışıyorlar. Mesela televizyonda sigara ve alkol reklamı yapmak yasaktır. Endüstri bunun yerine bir Instagram fenomenine para verip yayında sigara içmesini, alkol almasını sağlamaya çalışıyor. Ya da normal televizyonlardan yayın yapmayan bir filmde alkol, sigara ve uyuşturucuyu özendiren yayınlar yapıyorlar. Yani kapıdan kovduğumuz endüstri, bacadan giriyor” dedi.

Küreselleşmenin getirdiği popüler kültürün, toplumları eşyadan yana zengin, insandan yana fakir yaptığına işaret eden Dinç, Dünya Sağlık Örgütü’nün bir verisini de paylaştı. Her altı insandan birinin psikolojik hastalık yaşadığının raporlandığını söyleyen Dinç, söz konusu psikolojik hastalıkların başında kaygı, depresyon ve bağımlılıkların geldiğini ifade etti. Dinç, “Eğitime ve hastaneye ulaşan insan sayısı artıyor ama diğer bir yandan baktığınızda da farklı bir tablo bulunuyor. İnsanlık fiziki imkânlar anlamında belki altın çağını yaşarken psikolojik anlamda ise ciddi ölçüde zorlanıyor” diye konuştu.

Ülkemizin en büyük problemlerinden biri olan uyuşturucu bağımlılığı binlerce aileyi derinden etkilerken uyuşturucu bağımlılığına karşı farkındalığın artırılması hayati önem taşıyor. Bir kurtuluş savaşı olarak görülmesi gereken uyuşturucu ile mücadele konusunda çok değerli çalışmalara imza atan Yeşilay’ın Genel Başkan Vekili Mehmet Dinç, gazetemize açıklamalarda bulundu. Uyuşturucu bağımlılığının toplumsal yönünü konuştuğumuz Dinç, “Uyuşturucu kullanımını önleme noktasında birbirimize sahip çıkmamız çok önemli. İnsanın insandan yana dertlenmesi, insanın insanla ilgilenmesi çok önemli” diye konuştu.

Yeşilay Genel Başkan Vekili Mehmet Dinç, İslam inancına sahip olmamız sayesinde ülke olarak uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusunda büyük bir avantaja sahip olduğumuzu kaydetti. Dini hassasiyetlerin çok sayıda insanın alkol ve uyuşturucu kullanmasına engel olduğunu dile getiren Dinç, “Yıllar önce Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’ne katılmak için İngiltere’den gelen bir misafirimiz Avrupa’da alkol tüketiminin en az olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ve alkole karşı izlenen yolun uyuşturucu konusunda da izlenebileceğini söylemişti. Tabii buradaki mesele, insanların dini hassasiyetlerinden ötürü alkol almayı kabul etmemeleri. Uyuşturucuyla alakalı da böyle bir durum var.” ifadelerini kullandı.

Yeşilay Genel Başkan Vekili Dinç, bağımlılıklara genel olarak ilgisizlik ve sevgisizlik durumlarının yol açtığını belirterek, çok önemli değerlendirmelerde bulundu. İnsanın insandan yana ilgisinin ve sevgisinin cömertçe paylaşılmasının büyük bir şifa olacağını düşündüğünü kaydeden Dinç, “İnsanın insandan yana dertlenmesi, insanın insanla ilgilenmesi çok önemli. İnsana dair ümidimizi, heyecanımızı kaybetmememiz çok önemli. Sevgimizi ve ilgimizi birbirimizle paylaşmalıyız. Anahtarın bu olduğunu düşünüyorum. Hangi bağımlılık olursa olsun genel olarak ilgisizlik ve sevgisizlik bu duruma yol açıyor. İnsanlar bir arada ama yalnız.” dedi. Dinç, bağımlı olan bireylerin etiketlenmemesi ve kendisinden ümidin kesilmemesi gerektiğini aktararak, “Bu meselede toplum olarak elimizi taşın altına koymalı ve bağımlıları kurtarmalıyız” ifadelerini de kullandı.

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Yeşilay Genel Başkan Vekili Dinç, uluslararası uyuşturucu endüstrisinin faaliyetlerine dikkat çekti. Uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarla alakalı endüstrinin ellerindeki inanılmaz bütçeyle birlikte gece gündüz çalıştığını dile getiren Dinç, “Her türlü illegal yoldan gençlerin dünyasına girmeye çalışıyorlar. Mesela televizyonda sigara ve alkol reklamı yapmak yasaktır. Endüstri bunun yerine bir Instagram fenomenine para verip yayında sigara içmesini, alkol almasını sağlamaya çalışıyor. Ya da normal televizyonlardan yayın yapmayan bir filmde alkol, sigara ve uyuşturucuyu özendiren yayınlar yapıyorlar. Yani kapıdan kovduğumuz endüstri bacadan giriyor. Dolayısıyla endüstri ne kadar azimliyse gençlerimizi kurtarma gayretinde olan bizler de o kadar gayretli ve mücadeleci olmak zorundayız” diye konuştu. Uyuşturucuya karşı mücadelede teyakkuzda olunması gerektiğini belirten Dinç, “Gençleri uyuşturucuya düşüren noktalarda aktif hareketli olmalıyız. Ayrıca uluslararası bir şekilde hareket etmeliyiz.” dedi.

Uyuşturucu bağımlılığı meselesinin toplumsal boyutuna dikkat çeken Yeşilay Genel Başkan Vekili Dinç, küreselleşmenin beraberinde getirdiği popüler kültür olgusunun tehlikesine de değindi. “Küreselleşmenin getirdiği popüler kültür, bizi eşyadan yana zengin, insandan yana fakir yapıyor. İnsandan yana beslenemediğimizden oluşan açlığı, boşluğu bağımlılıklar üzerinden doldurmaya çalışıyoruz. Bağımlılık dediğimiz şeyler sadece uyuşturucu ile sınırlı değil. Alkol de, kumar da, teknoloji de, oyun da bağımlılık şeklinde görülebilir. Modern dünya, insanın açlığını sağlıklı bir şekilde doyurmasına izin vermediği için insanlar yanlış yollara sapıyor. Bu durumun düzeltilmesi için çalışmalar yapmak zorundayız.” diyen Dinç, uyuşturucu kullanımını önleme noktasında birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamalarda Dünya Sağlık Örgütü’nün bir verisini de paylaşan Mehmet Dinç, her altı insandan birinin psikolojik hastalık yaşadığının belirtildiğini söyledi. Söz konusu psikolojik hastalıkların başında kaygı, depresyon ve bağımlılıkların geldiğini ifade eden Dinç, insanlardaki psikolojik dayanıklılığın azaldığını aktardı. Dinç, “Son otuz yıla baktığımızda insanlığın fiziki anlamda ileriye gittiğini görüyoruz. Açlıktan ölen insan sayısı, sağlık hizmetlerine ulaşamadığı için ölen beş yaşından küçük insan sayısı azalmış durumda. Eğitime ve hastaneye ulaşan insan sayısı artıyor ama diğer bir yandan baktığınızda da farklı bir tablo bulunuyor. İnsanlık fiziki imkânlar anlamında belki altın çağını yaşarken psikolojik anlamda ise ciddi ölçüde zorlanıyor” diye konuştu.

Mehmet Dinç, Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamalarda Yeşilay’ın yapmış olduğu çok kıymetli çalışmalardan da bahsetti. Yeşilay’ın faaliyetleri arasında yer alan iki çalışmayı özellikle anlatan Dinç, YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) Modeli geliştirdiğini söyledi. Söz konusu model kapsamında Türkiye çapında her ilde, vatandaşlarımızın gidebileceği, içerisinde klinik psikologların, sosyal hizmet uzmanlarının, atölye hocalarının olduğu bir çalışmanın başlatıldığını kaydeden Dinç, “Bağımlı insanlar, bu modelle birlikte istedikleri zaman, istedikleri kadar gidip ücretsiz bir şekilde hizmet alabiliyorlar. Şu anda Türkiye çapında her şehrimizde yüz bir tane merkez var. Türkiye’de şimdiye kadar olmayan büyük bir imkân oluşmuş oldu. Benim çok heyecanlandığım bir proje bu. Hamdolsun güzel bir noktaya ulaşmış olduk. Böylece bağımlıların artık maddi yetersizlikten ya da uzaklıktan dolayı tedaviye ulaşamama gibi bir durumları yok. Ayrıca sosyal hizmet uzmanlarımız bağımlı vatandaşımızın YEDAM dışındaki hayatına da yardımcı oluyor. Bu kişinin işe, eğitime veya sosyal yardıma ihtiyacı var mı gibi.” dedi.

Yeşilay’ın gerçekleştirdiği bir diğer çok önemli çalışma kapsamında uluslararası arenada verdikleri mücadeleyi anlatan Mehmet Dinç, “Küresel bağımlılık endüstrisi, bağımlılığın legalleşmesi ile alakalı BM çapında çok büyük bir mücadele veriyordu. Biz de onlara karşı mücadele veriyorduk. Hamdolsun iki üç seneden beri Yeşilay’ın BM nezdinde Avrupa’da bağımlılığa karşı çalışma yapanları da yanına alarak yaptığı çalışmalar meyve verdi ve şu anda endüstrinin bağımlılığın legalleşmesi yönündeki söylemini başarısızlığa uğrattık” diye konuştu. Bağımlılık endüstrisinin küresel bir şekilde çalıştığını vurgulayan Dinç, “Bu nedenle bizim de onlara karşı topyekûn bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Herkes bu mücadelenin bir parçası olmalı ve elini taşın altına koymalı. Bu da bir bağımsızlık mücadelesidir. Yeşilay’ın kuruluşu İstanbul’un işgal edildiği günlere rastlar. Kurtuluş Savaşı yapılırken bir grup aydın bağımlılıkla mücadelenin de bir kurtuluş savaşı olduğunu görmüşler ve bağımsızlık mücadelesi vermişler. Aynı bağımsızlık mücadelesini çocuklarımız, gençlerimiz kurtulsun diye biz de vermek zorundayız” ifadelerini de kullandı.
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:36
Güneş 06:00
Öğle 12:44
İkindi 16:23
Akşam 19:18
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Whatsap İhbar Hattı