Buda oldu kiracılar platformu kurucusu evinden atıldı! Kanser tedavisi gören ailesiyle sokakta kaldı

Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu Tahliye taahhütnamesiyle evinden atıldı. Kanser tedavisi gören Eşi ve bir çocuğu ile geceyi sokakta geçirdi.

AİLE 09.09.2023, 13:05
1
Buda oldu kiracılar platformu kurucusu evinden atıldı! Kanser tedavisi gören ailesiyle sokakta kaldı
Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu evinden atıldı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş çıkması nedeniyle Antalya akın eden mülteciler şehrin kira piyasasını alt üst ettiler. Antalya da yaşayan Cengiz Kul yapılan fahiş zamlarına direnmesine rağmen  Tahliye taahhütnamesiyle evinden atıldı. Kanser tedavisi gören Eşi ve bir çocuğu ile geceyi sokakta geçirdi. Mahkemeler de Ev sahiplerinin yüzde 500-600 oranında zam talebini kabul etmeyen kiracılar ise haklarında açılan davalar nedeniyle tahliye kararları ile karşı karşıya kalıyor.  Hükümetin yarattığı mülteci sorunun bedelini kiracılar ödüyor. Kendi insanı zor durumda bırakan hükümet kendince önlemler almak yerine kendi vatandaşını kendi ülkesinde esir etmeyi tercih ediyor
Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de artan kiralar ve zamlar. Her gün kiracı- ev sahibi kavgaları gündeme geliyor. Ama bu kez çok farklı bir olay yaşandı Geçtiğimiz yıl Yenigün Mahallesi’nde bulunan bir sitede ev kiralayan ve ilk yılın sonunda ev sahibinin fahiş kira artışı talebini kabul etmeyerek devletin zorunlu hale getirdiği yüzde 25 oranında zam yapan 3 çocuk babası ve Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu C.K., kısa süre sonra eline ulaşan tahliye davası celbi ile büyük şaşkınlık yaşadı.
Tahliye taahhütnamesi gerekçe gösterilerek açılan dava sonucunda mahkeme ev sahibini haklı bularak evin tahliye edilmesine karar verdi. Kararın ardından mahkeme kararının kendisine tebliğ edilmesini bekleyen C.K., önceki gün akşam saatlerinde gelen telefon ile büyük bir şok yaşadı. C.K., ev sahibinin avukatı tarafından İcra Dairesi’ne yapılan başvuru ile icra memurlarının tahliye için ikamet adresine geldiğini öğrendi.
Kendisine her hangi bir süre verilmeden icra yoluyla evi boşaltılan, eşyaları ile birlikte sokakta kalan C.K. ve ailesi geceyi dışarda geçirdi. Eşi ve bir çocuğu kanser tedavisi gören C.K., uzun zamandır fahiş kira artışı ve tahliye taahhütnamesi dayatması ile mücadele ediyordu.
Yaşadıklarını anlatan C.K., “İlk evi tuttuğum zaman bu civarda evler 3-4 bin TL’den kiraya veriliyordu. Ben 5 bin 500 TL’den kiraladım. Anlaşmamız göre bir sonraki yıl zam yapılmayacaktı. Ev sahibim ile anlaşamadık, sitemizde 3-4 kişi tahliye edildi. Ev sahibi diğer binaların 13-15 bin TL’ye verildiğini öğrenmiş. Beni arayarak 13 bin 500 TL kira istedi. Ben devletin önerdiği yasal rakamı söyledim. Ödemeyeceğimi söyleyince tahliye taahhütnamesini hatırlattı, mahkemeden tahliye yönünde karar çıktı” dedi.
Mahkemeden gerekçeli karar beklerken telefonundan arandığını belirten C.K., “İşyerinde çalışırken aradılar, eve geldiklerini söylediler. Adrese gelmemi istediler, gelmemem durumunda çilingir ile açacaklarını söylediler. Ellerinde tahliye kararı yoktu, beni tahliye ettiler. Eşyalarımızın hepsini aşağı indirdiler. Barınma bizim bir hakkımızdır, biz 8 aydır mücadele ediyoruz. Şuanda tahliye taahhütnamesi zorunlu hale gelmiş durumda. Ya imzalayacak evi kiralayacak ya da imzalamayacak dışarıda kalmaya devam edecek. Bugün iki emlakçı aradım, bana tahliye taahhütnamesine imza atmamı istediler. Tarih kısmını sonradan dolduruyorlar. Biz kiracılar olarak bunu mahkemede ispat edemiyoruz” açıklamasına yer verdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı