Budapeşte nerenin başkenti, hangi ülkede? Gezilecek yerler, tarihçesi

Budapeşte adını sıkça duyduğumuz şehirlerden biridir. Buna rağmen çoğu insan bu şehrin hangi ülkede olduğunu bilmez. Gezip görmek isteyenler için Budapeşte ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptık.

AİLE 05.03.2024, 10:05
Budapeşte nerenin başkenti, hangi ülkede? Gezilecek yerler, tarihçesi
Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük dokuzuncu şehir olma özelliğini taşır. Aynı zamanda Tuna Nehri üzerindeki en büyük şehir olma unvanına sahiptir. Şehir 525 kilometrelik bir alan üzerine kurulmuştur. Yapılan son araştırmalara göre Budapeşte’nin nüfusu 1 milyon 752 bin 286'dır. Budapeşte’nin sahip olduğu nüfus Macaristan toplamının yüzde 33’ünü oluşturur.

Budapeşte, tarihi mekanları ile ün kazanan bir şehirdir. Bu nedenle bölgeye giden turistlerin zamanlarını tarihi yapıları gezmeye ayırması gerekir. Birkaç gün içinde tüm mekanları baştan aşağı dolaşmak mümkündür. Budapeşte’de öne çıkan gezi mekanları şu şekildedir;

Roma kentleri içinde yer alan Budapeşte’nin 1241 yılında Moğol saldırısına uğradığı bilinir. Osmanlı hakimiyetine girmesi ise 1526 yılını bulmuştur. Macarların Budapeşte’yi geri alması 1686 yılında gerçekleşmiştir. 1873 yılında kadar ayrı iki kent olan Buda ve Peşte bu tarih itibarı ile birleştirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır darbe alsa da zamanla toparlanıp parlak bir grafik çizmiştir.

İstanbul’dan Budapeşte’ye doğrudan uçmak mümkündür. Bölgeler arası uçak yolcuğu yaklaşık olarak 2 saati bulur. Bunun yanı sıra bazı ülkelerden aktarmalı uçuş yapılabilir.

Budapeşte’ye gidildiği zaman mutlaka Macar salamının yenilmesi gerekir. Özellikle kahvaltıda yenmesi gereken bu lezzet ülkenin sembollerinden biridir. Buna ek olarak şehirde kebap ve dolma çeşitleri öne çıkar. Şık bir mekânda akşam yemeği yemek isteyen kişiler Trofea Grill Etterem ve Soul Cafe’ye gidebilir. Strudel adındaki elmalı turta ve Gundel adındaki pankek şehirde yenebilecek iyi tatlılardır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı