Buğday alım fiyatı üreticiyi bezdirdi: "Acilen düzenleme yapmalı"

Konya'da buğday ve arpa üretiminin merkezi olan Karatay'da Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, hükümete “Fiyat politikasını gözden geçirin” uyarısında bulundu.

EKONOMİ 08.06.2024, 09:10
1
Buğday alım fiyatı üreticiyi bezdirdi:
Karatay, Konya'da buğday ve arpa üretiminin yaklaşık yüzde 80'inin yapıldığı ilçe. Bölgede ziraat odası başkanları bir araya gelerek, hükümete “Fiyat politikasını gözden geçirin” dedi. Açıklanan buğday alım fiyatları her üreticiyi olduğu gibi Konyalı çiftçiyi de memnun etmedi. 
 “Açıklanan hububat alım fiyatları üzerine basın açıklamasını yapma gereği gördük” diyen Kavuneker, yapılan fiyat uygulamasının yanlış olduğuna işaret ederek “Açıklanan fiyat, çiftçinin sonu demektir” şeklinde konuştu. 
“Çiftçi bu fiyatla bir yıl geçinecek ve bir yıl boyunca tekrar tarlasına masraf edecek ve geçmiş yıldaki borçlarını ödeyecek aynı zamanda yeni yatırım yapacak” diyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, daha sonra şunları dile getirdi: “Bu mümkün değil. Onun için hükümetimiz bir an önce bu fiyat politikasını yeniden gözden geçirmeli ve fiyat artışı veya desteklerin arttırılması noktasında acilen düzenleme yapmalıdır. Eğer açıklanan fiyatlar revize edilmezse, çiftçi borcunu ödeyemez ve tekrar ekim yapamaz. Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enfasyonun yüzde 75 olduğu, TÜİK' e göre resmi girdi maliyetlerinin yüzde 60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12'lik hububat zammı kabul edilemez. Bu hububat üreticisinin sonu olur.” 
Başkan Kavuneker, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TZOB ve odalarımızın buğday maliyetinin 10 bin 87 TL olarak açıklarken, hükümetimizin geçen yıl açıkladığı buğday fiyatı 8 bin 250 TL iken bu yıl açıklanan 9 bin 250 TL ekmeklik buğday fiyatı kabul edilemez. Bütün bunların yanında bazı STK temsilcileri piyasadan ve üretim maliyetlerinden bir habermiş gibi fiyatlardan memnuniyet bildirmesi anlaşılır gibi değildir ve kabul edilemez. Üreticiler olarak hükümetimizden fiyat politikasının gözden geçirilip güncellenmesini bekliyoruz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı