Bülent Kaya: Hava sahamızı kapatın; gemileri artık göndermeyin

Saadet-Gelecek TBMM Grubu Haftalık Grup Toplantısı gerçekleştirildi… Toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu…

SİYASET 07.12.2023, 04:35
Bülent Kaya: Hava sahamızı kapatın; gemileri artık göndermeyin
Saadet Gelecek Meclis Grup Toplantısı’nda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yerine vekaleten Grup Başkan Vekili Bülent Kaya konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Bizim hava sahamızı askeri uçuşlara kapatın, gemileri artık İsrail'e göndermeyin” dedi.
Saadet-Gelecek Meclis Grubu'nun haftalık grup toplantısı gerçekleşti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yerine vekaleten Grup Başkan Vekili Bülent Kaya gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu
İktidar partisinin, Saadet Gelecek grubu olmasaydı hamaset satmaya devam edeceğine dikkat çeken Kaya, İsrail konusunda atılması gereken adımlara ilişkin çağrılarını hatırlatarak, “Bizim 'hava sahamızı askeri uçuşlara kapatın, gemileri artık İsrail'e göndermeyin. İsrail'e demir-çelik olmak üzere mal ihraç ediyorsunuz. Kurt ile avlanıp çoban ile ağlamaktan vazgeçin' diye ortaya koyduğumuz hususlar iktidar partisini rahatsız etmiş olacak ki ilk başta tarafları itidale davet eden tavırları hamaset noktasında olsa dahi yavaş yavaş yükselmiş. Daha düne kadar 'İsrail'in devlet olarak güvenliğini sağlamak zorundayız' diyen bir iktidar, bugün İsrail'i terörist bir devlet olarak ilan etmek mecburiyetinde kalmıştır” dedi.
İktidara seslenen Kaya, Türkiye’nin hava sahasının neden hâlâ İsrail uçaklarına kapanmadığını, İsrail gemilerine neden hâlâ ambargo uygulanmadığını sorarak, “Siz İsrail'e 'bu ülkenin herhangi bir borcu olmadığını' söylüyorsunuz ama iktidar olarak sizin İsrail'e ve sizi destekleyen uluslararası çevrelere çok büyük borçlarınız olacak ki, bu konuda herhangi bir adım atamıyorsunuz. Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede insanlar meydana aktı ama Türkiye'de 'Aman iktidarımız, Cumhurbaşkanımız zarar görmesin’ diye sivil toplum kuruluşlarımızın önemli bir kısmının meydanlara dahi çıkamadığı bir süreci üzülerek birlikte yaşıyoruz. Bu iktidar, devlete ait olan her şeyi özelleştirdi, sivil toplumu ise kamulaştırdı. Artık bir sivil toplum değil, bir kamu toplumu haline gelen bir sivil toplumumuz var” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanı olduğunu hatırlatan Kaya, iktidarın sadece kürsülerden efelendiğinin altını çizerken, kürsülerden inince ise önüne geleni imzaladığını belirtti. Kaya, “Siz bugüne dek bir kez bile önce ahlak ve maneviyat düsturuna uygun işler yapmak yerine, uyuşturucu ve mafya çetelerine, sokaklarda cirit attırırsanız ve her gün bir başka sosyal medya rezilliklerine manşet attırırsanız ülke elbette bu hale gelir. Adalet açığını kapatmazsanız, bütçe açığını kapatamazsınız. Hukuk açığını gideremezseniz cari açığı önleyemezsiniz. İsraf, rüşvet, yolsuzluk düzenine son vermezseniz Ali gitse Veli gelse her gün yeni bir paket açıklasanız da ekonomiyi düze çıkaramazsınız” diye konuştu.
Türkiye’nin durumunun iyiye gitmediğine dikkat çeken Kaya, her alanda farklı krizlerin olduğunun altını çizerek, “ Asgari ücret görüşmeleri yaklaştı, yine açlık ve yoksulluk üzerinden tartışmalar yapılıyor ve açlık sınırının altında mı, üstünde mi bir asgari ücret verelim tartışmalarıyla kamuoyu oyalanıyor. Bu şartlar altında 14 bin lira verseniz ne olur, 15 bin lira verseniz ne olur. Bir ülkede milyonlarca insan açlık sınırında ve hâlâ altında bir ücrete mahkûm ediliyorsa işler iyiye gitmiyor demektir. Memurumuz 22 bin TL, asgari ücretlimiz 11 bin 500 TL, emeklimiz de 7 bin 500 TL alıyorsa elbette işler iyiye gitmiyor” dedi.
Önümüzdeki hafta Genel Kurul’da bütçe görüşmelerinin başlayacağını belirten Kaya, bütçede aslan payının yine faiz lobisine aktarılacağının altını çizerek, “Bütçe yatırımlara değil, bir avuç iş adamına kaynaklarımız aktarılıyor. Siz evinizde yanan ampulü söndürmekle işe başlamazsanız, bilin ki daha büyük kalemlerde daha büyük tasarruf tedbirleri uygulayamazsınız. Onun için diyoruz ki 31 Mart'ta AK Parti'nin ampulünü söndürmekle bu ülkede tasarrufa başlayabiliriz. İnşallah 31 Mart'ta Saadet ve Gelecek partileri olarak AK Parti'nin ampulünü hep beraber söndürerek işe başlayacağız” ifadelerini kullandı.
Grup toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, toplantıda iklim zirvesi toplantısından bir fotoğrafı göstererek, Gazze’de çocukların ölmeye devam ettiğini hatırlattı. Davutoğlu, “Arkadaşlar, iktidar bugün bu resmi göstermemek için çaba sarf etse de, özellikle gençlere söylüyorum; bu resmi hiçbir zaman unutmayacaksınız, unutturmayacaksınız. Bu resimde; Gazze'de öldürülen binlerce, on binlerce kardeşimizin kanını elinde tutan birinin yanında Müslüman liderler duruyorsa ne diyebiliriz. Çok basit diyebilirler ki; Birleşmiş Milletler toplantısı. Hayır arkadaşlar, toplantı yeri Dubai. İstese ev sahibi çağırmaz. İstese Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, ‘siz onları çağırırsanız ben gelmiyorum’ diyebilirdi. İklim Zirvesi, evet önemli bir zirve ama ‘insanın olmadığı yerde iklim konuşulmaz’ diyebilirdi. Çocukların katledildiği yerde iklim olmaz” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı