Bulgaristan Vizesi: Başvuru Süreci ve Öneriler

Çeşitli sebeplerle Bulgaristan’a yolculuk etmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

AİLE 18.11.2023, 14:25
1
Bulgaristan Vizesi: Başvuru Süreci ve Öneriler
 Ancak zaman kaybı ve prosedürlerle uğraşmak meşakkatli bir iş olmaktadır. Bu yüzden vize işlemlerini kolaylaştırmak ve süreci hızlandırmak adına aracı firmalarla iş birliği yapmak en güvenli ve en hızlı yoldur. Bulgaristan vizesi başvuru sürecinin yönetimi konusunda yazımızın devamında sizlere öneride bulunacağız.
Bulgaristan Vize İstiyor mu?
Diplomatik pasaport sahibi olanların Bulgar vizesi başvurusu yapmalarına gerek kalmamaktadır. Ancak yeşil pasaport sahipleri sınırlı bir şekilde Bulgaristan’a yolculuk yapabilirler. Uzun soluklu seyahatler için Vize Merkezi aracılığı ile Bulgaristan vizesi almak zorunludur.
Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Bulgaristan’a yolculuk yapmak isteyenlerin vize başvurusu sırasında çeşitli evrakları hazırlamaları gerekir. Bu evrakların eksik olması durumunda Bulgaristan vizesi başvurusu reddedilebilir. Evrakları hazırlamakta zorlananlar ya da vize almak hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlar Vize Merkezi ile görüşerek evrak hazırlama sürecini kolaylaştırabilirler. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ise şunlardır;
Eğer ki turistik amaçlı bir ziyaret söz konusu ise Bulgaristan’da konaklanacak olan yerin rezervasyon bilgileri (Otel rez.)Bu evrakların sağlanması durumunda Bulgar vizesi başvurusu yapılabilir.
Bulgaristan Vize Süreçleri
Bulgaristan seyahati için vize alma zorunluluğu bulunur. Ancak konsolosluklarda geçirilecek olan zaman ve uğraşlardan dolayı oldukça zahmetli bir iş olabilmektedir. Bulgaristan vize süreçleri genellikle 10 günde tamamlanmaktadır. Ancak bu süre Vize Merkezi aracılığı ile kısaltılmaktadır. Bulgaristan vizesi başvurusu sırasında ekstra ücret ödemeden ve zahmet çekmeden hem Seyahat Sağlık Sigortası işlemlerinin hem de vize işlemlerinin yürütülmesi için aracı firmalarla çalışabilirsiniz. Vize Merkezi’nin Bulgar vizesi işlemlerini danışanları adına kolaylaştırıyor olması ve hizmet kalitesinden dolayı tercih edilmesi mümkündür.
Gerekli tüm evraklar ve prosedürler vize merkezi tarafından sağlanır.
Bulgaristan Vize Ücreti
Bulgaristan’a turistik amaçlı gitmek isteyenler belli bir ücret karşılığında Bulgar vizesi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru bedeli şu anki güncel fiyat 180 Euro olmaktadır. Bulgaristan vizesi almak isteyenlerin çeşitli bedeller ödemesi gerekmekte ve süreç oldukça uzun soluklu olabilmektedir. Bundan dolayı vize merkezi aracılığı ile uygun başvuru ve hızlı bir süreç söz konusu olmaktadır.
Bulgaristan Schengen Vizesi
Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinde yer alır. Ancak Schengen sahibi değildir. Bundan kaynaklı olarak Bulgaristan vizesi sahibi vatandaşlar, Schengen ülkelerine geçiş yapamazlar. Schengen geçiş izni olan ülkeler arasında vizesiz geçiş yapılabilir. Fakat Bulgaristan bu ülkelerden biri değildir. Bulgaristan Schengen vizesi sahibi olabilmek için Bulgaristan ülkesinin Schengen ülkelerinden olması gereklidir. Ancak Bulgar vizesi sahibi olan kişiler turistik amaçlı ziyaretleri için vize süresi kadar Bulgaristan’da kalabilmektedirler.
Bulgaristan Vize Randevusu
Bulgaristan’a yapılacak olan her türlü yolculuk için vize alınması gereklidir. Bulgaristan vize randevusu için Konsolosluklara müracaat edilir. Ayrıca çeşitli acenteler aracılığı ile bu işlem yapılabilir. Bulgar vizesi alabilmek için akreditasyon işlemi yapılmış ve konsolosluk tarafından onay almış acenteler tercih edilmelidir. Bulgar vizesi randevusu için yine aracı firmadan yararlanılabilir. Nitekim acenteler ile hızlı bir şekilde vize işlemlerini tamamlamakta, vatandaşların Konsolosluklarda zaman kaybetmesinin önüne geçmektedir. Vize başvurusu için öncelikle randevu alınması gerekir. Daha sonra gerekli evraklar düzenlenir ve başvuru bedeli ödenir. Sonrasında başvuru sürecinin netleşmesi beklenmektedir. Ancak Vize Merkezi ile uzun soluklu bekleyişler ve randevu aşamasındaki zorluklar yaşanmamaktadır. Bulgaristan vizesi sahibi olmak isteyen vatandaşların randevu ve işlem süreçlerinin hızla gerçekleşmesi için aracı firmadan yararlanabilirler.
Bulgaristan Kapıda Vize
Bulgar vizesi maalesef ki kapıda alınamamaktadır. Bulgaristan vizesi olmayan vatandaşlar hiçbir şekilde bu ülkeyi ziyaret edememektedirler. Ancak Bulgaristan’a ait Türkiye’de bulunan konsolosluklar aracılığı ile vize alınabilir.
Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?
Bulgaristan vizesi almak isteyen vatandaşlar Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan başkonsolosluk ve konsolosluklardan vize başvurusu yapabilirler. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde bulunan vatandaşlar Edirne – Bulgaristan Konsolosluğuna başvuru gerçekleştirebilirler. Ayrıca İstanbul’da bulunan Bulgaristan – İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile de vize alınabilir. Vize işlemleri vatandaşların bağlı bulundukları il kapsamına giren konsolosluklarda gerçekleşir. İstanbul’da bulunan Bulgaristan Başkonsolosluğu’na şu illerde ikamet eden vatandaşlar başvuru yapabilir;
Bu il ve illere bağlı bölgelerde yaşayanlar Bulgaristan – İstanbul Başkonsolosluğuna müracaat gerçekleştirebilirler. Ayrıca Ankara ve Bursa’da bulunan Bulgaristan konsolosluklarından da işlem yapılabilmektedir. Bulgar vizesi alabilmek için konsolosluklarda zaman kaybetmek yerine Vize Merkezi ile görüşme sağlanabilir.
Bulgaristan Vizesi Başvuru Sonuçlanması
Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanması Vize Merkezi aracılığı ile daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Oturum izni haricindeki vize başvuruları ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlara ait bilgi ve gerekli evrakların Vize Merkezi tarafınca konsolosluklara iletilir. Ayrıca süreç hakkında vatandaşlara gerekli bilgiler de verilir. Bulgar vizesi eğer “oturum izni” için alınacaksa bu süreç biraz daha uzayabilmektedir. 45-60 güne kadar başvuru değerlendirmesi yapılabilir. Başvuru esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması ve olası aksaklıkların da göz önünde tutulmasıyla Vize Merkezi’ne birkaç gün önceden randevu oluşturmak en doğru karar olacaktır. Nitekim konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak işlem süreleri değişebilmekte ve ek evrak talebi olabilmektedir.
Freelance Çalışanlar Bulgaristan Vizesi Alabilir mi?
Bulgaristan’a seyahat amaçlı gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu bulunur. Ancak Bulgar vizesi başvuru şartlarından biri banka hesap cüzdanı ve yapılan işe dair belgelerdir. Freelance olarak çalışanlar bu durumda Bulgaristan vizesi alamayacaklarını düşünebilirler. Ancak Vize Merkezi aracılığı ile yaptığınız serbest işinizin ne olduğunu açıklayan bir dilekçe sunulması durumunda süreç normal olarak işlemektedir. Ayrıca yine banka hesap dökümünüzü de sunmanız gereklidir. Bulgaristan’a yolculuk yapmak isteyen serbest meslek çalışanları da Vize Merkezi yardımıyla normal turistik vize işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.
Günümüzde freelance çalışma alanlarının genişlemesi ve pek çok vatandaşın freelance kapsamında çalışıyor olmasından dolayı dilekçe verilerek Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeleri mümkündür. Ayrıca konsolosluklarda bu durumu açıklamaya çalışmak yerine Vize Merkezi’ne durumu izah etmeniz ve gerekli evrakları temin etmeniz durumunda sizin için vize işlem sürecini mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı